پست آموزشی

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز ۱۰

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10

 فکر کردن به افزایش یکی از پارتیشن های هارد حساسیت هر فردی که به اطلاعاتش بسیار اهمیت می دهد را بر می انگیزد و شما تصور می کنید یک وظیفه بسیار سنگین و کار سخت می طلبد تا این کار را انجام داد .اما این کار واقعاً ترسناک نبوده و در واقع بسیار مفید است . به این معنی که شما می توانید تکه هایی از یکی از پارتیشن ها(که از آن زیاد استفاده نمی کنید) که بر روی یک هارد قرار دارد را جدا کرده و به پارتیشن دیگری( که نیاز به فضای بیشتر دارد ) که بر روی همان هارد قرار دارد اضافه کنید . من این کار را اخیراً انجام دادم زمانی که پارتیشن ویندوز رایانه ای که با آن کار می کردم آنقدر پر بود که حتی نمی توانستم آپدیت های ویندوز را نصب کنم و با انجام افزایش فضای پارتیشن ویندوز این مشکل را فوراً حل کردم .

این هم نحوه انجام اینکار :

به کار گرفتن فضای اختصاص نیافته
اول از همه ، شما باید نگاهی به وضعیت فضای هارد دیسکتان از طریق دسترسی به “Windows Disk Management” انجام دهید . برای انجام این کار بر روی دکمه استارت کلیک کنید و کلمه disk را تایپ کرده و در قسمت نتایج بر روی “Create and format hard disk partitions” کلیک کنید .

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 1

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 2

در پنجره Disk Management شما می توانید اطلاعاتی در مورد تمام هارد درایوهایتان ، پارتیشن های مربوط به آنها و اینکه چقدر فضا بر روی هر کدام از آنها دارید را ملاحظه کنید .

تصویری که در بالا ملاحظه می کنید وضعیت Disk Management من می باشد ( که به من یادآور می شود که حتماً یک هارد دیگر برای خود بگیرم) .

ما دیسک ۱ (Disk 1) را مد نظر قرار می دهیم که در آنجا شما می توانید ببینید که من یک پارتیشن بزرگ (F:) همراه با یک پارتیشن کوچک (D:) و ۳ گیگابایت فضای تخصیص نیافته (unallocated space) دارم.

ما قصد داریم که حجم پارتیشن “D” را از ۲ گیگابایت به ۲۰ گیگابایت افزایش دهیم .
اگر پارتیشنی که قصد افزایش حجم آن را دارید آن پارتیشنی نیست که بر روی آن ویندوز نصب کرده اید پس کار شما راحت می باشد .

نخست ، فضای تخصیص نیافته را به پارتیشن “D”  بچسبانیم . برای انجام اینکار بر روی حجمی (volume) که می خواهیم آن را افزایش دهیم راست کلیک کرده “حجم جدید (New Volume) – (D:) ” البته در مورد من – و بر روی “Extend Volume” کلیک می کنید .

با کلیک کردن و از طریق این برنامه به صفحه “Select Disks” رسیده سپس در قسمت “Select the amount of space in MB” ، مقدار فضایی را که می خواهید به پارتیشن اضافه کنید را (با در نظر گرفتن بیشترین فضایی که در دسترس است) تایپ کنید . همانطور که می بینید من حدود ۳ گیگابایت فضای تخصیص نیافته بر روی هارد درایو خود دارم ، من قصد دارم این تمام این فضای تخصیص نیافته را به پارتیشنی که می خواهم آن را افزایش دهم اضافه کنم .

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 4

بر روی “Next” کلیک کرده سپس “Finish” را بزنید ، و بعد از لحظه ای شما باید به پنجره Disk Management بازگشته باشید ، در حال حاضر شما پارتیشنی را که افزایش پیدا کرده است را می بینید .

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 3

فضایی را از یک پارتیشن به پارتیشن دیگری انتقال دهید
اما اگر شما فضای تخصیص نیافته (unallocated space) نداشتید و نیاز به فضای دیگری از یک پارتیشن دیگر داشتید چه ؟ هیچ مسأله ای نیست . شما فقط نیاز به کوچک کردن فضایی از یک پارتیشن دارید تا مقداری حجم به دست آورده وآن را به پارتیشنی که می خواهید فضای آن را زیاد کنید اضافه کنید .

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 5

بر روی حجمی (volume) که می خواهید آن را کوچک کنید راست کلیک کرده ( برای من حجم درایو “F: ” مد نظر بود ) ، و سپس بر روی “Shrink Volume” کلیک کنید . مقدار فضایی را که می خواهید به پارتیشن مذکور اضافه کنید را در آنجا وارد کرده (در مورد من ۱۵ گیگابایت) ، سپس بر روی “Shrink” کلیک کنید . شما به صفحه Disk Management بازگردانده می شوید و یک بلوک بزرگ مشکی رنگ را که فضای تخصیص نیافته (unallocated space) نامیده می شود را می بینید .

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 6

بعد از آن ، مراحلی را که قبلاً در قسمت (Utilising Unallocated Space) ذکر کردم را دنبال کرده و انجام دهید تا آن فضای تخصیص نیافته را به پارتیشنی که قصد افزایش حجم آن را دارید ، اضافه کنید .

گزینه ای برای “Extend Volume”
اگر قسمتی که می خواهید فضای آن را افزایش دهید آنجایی بود که بر روی آن ویندوز نصب کرده اید ، شما نمی توانید اینکار را از طریق Disk Management انجام دهید زیرا آن قسمت از حجم مشغول است .

برای کمک به شما برای انجام اینکار ، نسخه رایگان برنامه MiniTool Partition Wizard را امتحان کنید اگر قسمتی که می خواهید آن را افزایش دهید مشغول بود این برنامه سیستم شما را راه اندازی مجدد (reboot) کرده سپس قبل از آنکه ویندوز بالا بیاید حجم آن قسمتی را که می خواهید افزایش می دهد .

استفاده از آن بسیار ساده است . زمانی که شما برنامه مورد نظر را نصب کردید آن را باز کنید ، بر روی قسمتی که قصد افزایش حجم آن را دارید راست کلیک کرده و بر روی “Extend” کلیک کنید ، مقدار فضایی که می خواهید به آن اضافه کنید را انتخاب کرده و سپس بر روی “Apply” که در قسمت بالا سمت چپ قرار دارد کلیک کنید . بعد از آن سیستم شما به سرعت راه اندازی مجدد (reboot) شده و عمل افزایش فضا خارج از سیستم عامل انجام می شود .
https://www.partitionwizard.com/download.html

آموزش افزایش فضای یک پارتیشن در ویندوز 10 7

نتیجه گیری
این بسیار شگفت آور است که شما می توانید به راحتی فضای هر پارتیشن در هارد درایوتان را به راحتی تغییر دهید . از انجام اینکار نترسید ، اما بیش از حد هم دستکاری انجام ندهید . ساختن تعداد زیادی پارتیشن ممکن است هارد درایو شما را تغییر دهد (البته با اجازه شما) و آن را از حالت دیسک اولیه (basic disk) خارج کرده و به دیسک پویا (dynamic disk) تبدیل کند که باعث مشکلاتی می شود و اگر ویندوز بر روی آن هارد درایو نصب شده باشد کار شما با مشکل مواجه می شود .

منبع : آسارایان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر