پست آموزشی

ترفندهای کاربردی GOOGLE CHROME در اندروید

ترفندهای کاربردی Google Chrome در اندروید

ترفندهای کاربردی Google Chrome در اندروید
من فکر میکنم Google Chrome تنها برنامه ای می باشد که شما در بیشتر مواقع از آن در دستگاه اندرویدی تان استفاده می کنید . حتی اگر برنامه ای برای سایت های مورد علاقه خود و اخباری که مربوط به علایق شماست داشته باشید ، استفاده از Google Chrome اجتناب ناپذیر می باشد .
اما شما چقدر به Google Chrome و قابلیت های آن آشنایی دارید ؟ و آیا آگاه هستید که Google Chrome در اندروید به شما همان تنوع امکانات را مانند نسخه ی رایانه ای خود می دهد ؟ در اینجا ما به ۵ نکته و ترفند می پردازیم که در زمان استفاده از Google Chrome بیشتر از قبل لذت برده و کارایی بیشتری نسبت به قبل برای شما داشته باشد .

۱٫ جلوگیری از حرکت متون در صفحه در زمانی که صفحه در حال باز شدن می باشد
برای همه ما اتفاق افتاده است . صفحه سایتی در اینترنت در حال باز شدن می باشد اما متنی که شما می خواهید در حاضر به شما نمایش داده شده است و شما شروع به خواندن متن کرده یا می خواهید بر روی لینکی در صفحه ضربه بزنید . اما قبل از ضربه زدن بر روی لینک متن یا لینک مورد نظرتان با چیز دیگری جایگزین می شود و شما بر روی چیز اشتباهی ضربه زده اید .

این به این دلیل می باشد که آن صفحه در حال بالا آمدن و باز شدن می باشد . برای اینکه اتفاقی که در بالا ذکر کردم برای شما رخ ندهد ، شما باید گزینه scroll anchoring را در قسمت Chrome flags فعال کنید .

در قسمت جستجو/آدرس بار Chrome این متن را تایپ کنید :

chrome://flags/#enable-scroll-anchoring

سپس در قسمت پایین بر روی “Enabled” کلیک کنید .

ترفندهای کاربردی Google Chrome در اندروید 1

۲٫ کاهش در استفاده از داده(Data)
Chrome در اندروید دارای ویژگی هایی بوده است که در برخی مواقع استفاده از داده ها را کاهش می دهد ، اما در بروزرسانی اخیری که برای Chrome انجام شده این کار (کاهش در استفاده از داده) را مؤثر تر کرده است . شما می توانید این قابلیت (Data Saver) را از طریق آیکون سه نقطه چینی که در گوشه صفحه در Chrome قرار دارد انجام داده و به مسیر زیر بروید : Chrome -> Settings -> Data Saver
پس از آن در قسمت صرفه جویی در مصرف داده (Data Saver) ، متوجه می شوید که این قسمت کارهای زیادی انجام می دهد مانند : فشرده سازی یک صفحه وب ، تبدیل کردن عکس ها در صفحات وب به فُرمت WebP و فشرده کردن ویدئو ها. ظاهر صفحات در زمانی که بارگذاری می شوند کمی متفاوت می شود ، و این کار به نظر من نگاه کردن به صفحات سایت ها را آسان تر می کند .
و نکته آخر در مورد این قابلیت این است که با رفتن به قسمت Data Saver متوجه می شوید که چه مقدار در مصرف داده ها صرفه جویی کرده اید .

ترفندهای کاربردی Google Chrome در اندروید 2

۳٫ باز کردن صفحات اخیری که بسته اید در دستگاه های دیگر
چیزی که به راحتی فراموش می شود این است که Chrome تمام داده ها وب ، بوک مارک ها (bookmarks) و صفحات وبی که رفته اید را در دیگر دستگاه های شما که دارای Chrome می باشد همگام سازی (Sync) می کند (البته به شرطی که شما از طریق اکانت گوگل خود در تمام دستگاه وارد (Signed) شوید) .

اگر شما مشغول خواندن مطلبی در رایانه می باشید ، اما مجبورید که خانه را ترک کنید و دوست دارید خواندن مطلب مورد نظرتان را در تلفن همراه تان ادامه دهید ، تنها کاری که لازم است در این موقع انجام دهید این است که به منو Chrome بروید ، بر روی قسمت “Recent tabs” ضربه بزنید تا تمام صفحاتی را که اخیراً از آنها در تمام دستگاه های تان بازدید کرده اید را مشاهده کنید . به مطالعه مطلب مورد نظر خود ادامه دهید !

۴٫ ذخیره کردن محتوای یک صفحه وب برای خواندن آفلاین آن صفحه
بسیاری از برنامه های متفاوت هستند که به شما اجازه گلچین کردن مقاله ها یا صفحاتی را از اینترنت می دهند تا بتوانید آنها را مطالعه کنید حتی در زمانی که دسترسی به اینترنت ندارید ، اما من دوست دارم هر چقدر که امکان دارد همه چی یکجا باشد ، و این کار را قابلیت Chrome flag به خوبی انجام می دهد .

در قسمت جستجو/آدرس بار متن زیر را تایپ کنید :

chrome://flags/#offline-bookmarks

سپس گزینه “offline bookmarks” را فعال کنید .
از حالا به بعد هر صفحه ای که در Chrome بوک مارک (bookmark) می کنید به صورت آفلاین ذخیره می شود تا بعداً بتوانید آن را مطالعه کنید .

ترفندهای کاربردی Google Chrome در اندروید 3

۵٫ وارد کردن اطلاعات از Chrome به دیگر برنامه ها
اگر شما خواستید که قیمت محصولی را در وبسایتی (به طور مثال eBay) چِک کنید ، یا می خواستید از طرق برنامه ای در مورد وسیله ای که سر تیتر خبرهای مورد علاقه شما شده اطلاع کسب کنید پس شما کلی ضربه زدن و نگاه داشتن انگشتتان در صفحات وب را در پیش رو خواهید داشت .
شما می خواهید راجع به فردی یا چیزی در اینترنت مطالعه کنید یا ویدئویی در مورد این مطلب را در آن مطلب را در Youtube مشاهده کنید . کافی است اسم آن موردی که به دنبالش هستید را نگاه داشتن انگشتتان و جدا کردن آن از بقیه متون به وسیله دو فِلشی که می آید جدا کنید در این حالت به منو Chrome رفته و در کنار گزینه های Copy, Share etc گزینه ای ظاهر می شود ، بر روی قسمت “Assist” ضربه بزنید . این به شما اجازه می دهد که چیزی که به دنبالش بودید را در برنامه های پیشنهادیی مانند YouTube, Wikipedia, Twitter یا هر برنامه ی خبری دیگری در دستگاه تان ببینید . به عنوان مثال اگر من بر روی برنامه ی پیشنهادی مثل “Guardian” ضربه بزنم ، از طریق این برنامه چیزی که به دنبال آن بودم را به من نشان می دهد .

ترفندهای کاربردی Google Chrome در اندروید 4

منبع : آسارایان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر