پست آموزشی

ضبط تصاویر صفحه‌ی اسکرین آیفون و آیپد با استفاده از مک

ضبط تصاویر صفحه‌ی اسکرین آیفون و آیپد با استفاده از مک

ضبط تصاویر صفحه‌ی اسکرین آیفون و آیپد با استفاده از مک

اگر چه سیستم‌عامل ios از عنفوان جوانی خود، قابلیت ذخیره‌سازی screenshotهای مختلف را داشته است اما این قابلیت و توانایی تا زمان معرفی نسخه‌ی ios 8 به مرحله‌ی کمال و شکوفایی لازم نرسیده بود. درست است که تا پیش از معرفی این قابلیت به همراه سیستم‌عامل ios 8 کاربران و مخاطبان گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد، این امکان را داشتند تا برای ذخیره‌ی screenshot مورد نظر خود، قابلیت AirPlay mirroring را با برنامه‌های موجود در بازار مانند Reflection ترکیب کنند و به راهکار قابل قبولی نیز دست پیدا کنند. (اپلیکیشن Reflection که برای استفاده بر روی سیستم‌های مک طراحی شده است این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا به صورت وایرلس و بی‌سیم، تصاویر عرضه شده بر روی صفحه‌ی نمایش گوشی آیفون یا آیپد را بر روی صفحه‌ی نمایش کامپیوتر مک خود، پخش کنند.) اما با تمام این صحبت‌ها، تجربه ثابت کرده است که همیشه انجام کارها، با نسخه‌ی تجویز شده توسط شرکت اپل، موفق‌تر و مؤثرتر خواهد بود.

برای آن که قادر باشید تا تمام تحرکات موجود بر روی صفحه‌ی اسکرین آیفون یا آیپد خود را ثبت و ضبط نمایید، لازم است تا بر روی دستگاه مورد نظر خود از نسخه‌ی ios 8 یا بالاتر استفاده کنید و سیستم مک شما نیز به OS X 10.10 Yosemite یا ویراست‌های بالاتر مجهز باشد. در ادامه‌ی این مطلب، به صورت گام به گام، نحوه‌ی انجام این کار را مرور می‌کنیم:

گام اول: گوشی آیفون یا تبلت آیپد خود را با استفاده از کابل به کامپیوتر مک متصل نمایید.

گام دوم: بر روی سیستم مک خود از طریق جست‌وجو در قسمت Spotlight (⌘ + Space) یا باز کردن فولدر اپلیکیشن‌ها، قابلیت QuickTime را فعال کنید.

گام سوم: پس از فعال کردن QuickTime به مسیر  File > New Movie Recording بروید.

Screenshot-2015-01-10-22.21.40

گام چهارم: در این قسمت بر روی فلش مایل به سمت پایینی که در کنار دکمه‌ی قرمز رنگ record قرار گرفته است، کلیک کنید تا به دوربین ضبط تصاویر دسترسی پیدا کنید.

گام پنجم: در این مرحله، می‌بایست قادر باشید تا گوشی آیفون یا تبلت آیپد خود را در فهرست ارائه شده در زیر عنوان Camera مشاهده کنید، بر روی نام دستگاه مورد نظر، کلیک کنید.

Screen-Shot-2015-01-10-at-10.30.27-pm-300x187

گام ششم: با انتخاب دستگاه خود، می‌توانید، صفحه‌ی اسکرین آیفون یا آیپد را در محیط کاربری QuickTime ملاحظه کنید، برای آغاز کارِ ضبط صفحه‌ی اسکرین دستگاه خود، بر روی دکمه‌ی record کلیک کنید. هر زمان که تمایل داشتید، فرآیند ضبط اطلاعات متوقف شود، گزینه‌ی Stop را انتخاب نمایید.

Screen-Shot-2015-01-10-at-10.36.12-pm

توجه داشته‌ باشید که در جریان ضبطِ اطلاعات صفحه‌ی اسکرین دستگاه، سیستم‌عامل ios به منظور افزایش کیفیت تصاویر ضبط شده، آیکون‌های موجود در بالای صفحه مانند وضعیت آنتن‌دهی دستگاه، میزان شارژ باتری و نشانگر نمایش‌دهنده‌ی ساعت و دقیقه را از روی صفحه پنهان می‌کند.

در ابتدا، شرکت اپل این قابلیت را برای استفاده‌ی دولوپرها و برنامه‌نویسان بر روی ios 8 ارائه کرده بود، تا آن‌ها قادر باشند با استفاده از این ویژگی و ضبط امکانات مختلف برنامه و اپلیکیشن تولیدی خود بر روی صفحه‌ی اسکرین، محصولات خود را بهتر بر روی اپ‌استور به مخاطبان معرفی کنند. اما این قابلیت می‌تواند در موارد مختلف به کار کاربران عادی آیفون و آیپد هم بیاید و گرهی را از مشکلات آن‌ها باز کند.

منبع : اپلستان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر