پست آموزشی

کار با قابلیت action extension بر روی آیفون و آیپد

 action extension

action extension

می‌توان ادعا کرد که قابلیت extensibility بر روی ios 8 از جمله مهم‌ترین نوآوری‌هایی است که پس از معرفی اپ‌استور از سوی شرکت اپل، در اختیار کاربران گوشی‌های آیفون و تبلت آیپد، قرار گرفته است. این قابلیت جدید به برنامه‌نویسان و دولوپرها امکان می‌دهد تا رابط‌کاربری و کارآیی‌های مختلف برنامه‌های طراحی شده را با استفاده از توانایی‌های عرضه شده در قسمت‌هایی مانند Notification Center، Share Sheets، DocumentPicker و یا با بهره‌گیری از امکانات سایر اپلیکیشن‌ها، توسعه و گسترش دهند.

ویژگی action extension که بخشی از قابلیت extensibility بر روی سیستم‌عامل ios می‌باشد، این فرصت را فراهم می‌کند تا اپلیکیشن‌های مختلف، کار‌آیی‌های گوناگون خود را با یکدیگر به اشتراک گذارند. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از ویژگی action extension برنامه‌ی Bing در محیط مرورگر سافاری، وب‌سایت‌های مورد نظر خود را ترجمه نمایید. یا از این قابلیت بر روی اپلیکیشن PDF Expert استفاده کرده و قالب ذخیره‌سازی اسناد مختلف را تغییر دهید. حتی این امکان وجود دارد تا از برنامه‌هایی مانند Workflow به منظور طراحی و تنظیم قابلیت action extension مطابق با نیازهای خود استفاده کنید. در هر صورت، برای استفاده از این ویژگی تنها کافی است آن را فعال نموده و در مواقع ضروری مطابق با نیازهای خود مورد استفاده قرار دهید.

قابلیت action extension در قسمت Share Sheets بر روی سیستم‌عامل ios 8 و نسخه‌های بالاتر و در محیط کاربری هر برنامه‌ای که از این ویژگی پشتیبانی می‌کند، قابل دسترسی است. اما به دلیل آن که در برخی مواقع در قسمت Share برای دسترسی به قالب‌های مختلفِ محتوایی برنامه‌های گوناگون، مشکلاتی پیش می‌آید، توصیه می‌شود برای انجام تنظیمات اولیه و کار بر روی قابلیت action extension از مرورگر سافاری استفاده کنید.

فعال کردن قابلیت action extension بر روی آیفون یا آیپد؛

  • مرورگر سافاری را بر روی گوشی آیفون یا تبلت آیپدی که از ios 8 به بالا بهره می‌برد، باز کنید.
  • یک صفحه‌ی وب باز کنید و دکمه‌ی Share  را در پایین صفحه انتخاب نمایید.
  • در ردیف پایین صفحه که آیکون‌های مختلف نمایش داده شده‌اند، به سمت راست صفحه، اسکرول کنید.
  • کلیک More را در این قسمت انتخاب کنید.
  •  action extensionهایی را که مایل هستید بر روی برنامه‌های مختلف فعال باشند در حالت On قرار دهید.
  • گزینه‌ی Done را در گوشه‌ی سمت راست صفحه، برای نهایی نمودن تغییرات انتخاب کنید.

action_extensions_enable_howto_1

action_extensions_enable_howto_1a

در صورتی که دوباره تصمیم گرفتید، هر کدام از ویژگی‌هایی را که برای این قابلیت فعال نموده‌اید، غیر فعال کنید، تنها کافی است با استفاده از مسیر توضیح داده شده، ویژگی مورد نظر را از حالت On خارج کنید.

action_extensions_enable_howto_2

action_extensions_enable_howto_2b

چگونه از قابلیت action extension بر روی آیفون یا آیپد استفاده کنیم؟

  • اپلیکیشنی را که می‌خواهید بر روی محتوای آن کار کنید، در سیستم‌عامل ios باز کنید.
  • به صفحه‌ی وب مورد نظر خود بروید و دکمه‌ی Share را انتخاب نمایید.
  • در این مرحله action extension مورد نظر را برای استفاده انتخاب کنید.

action_extensions_use_howto_3

action_extensions_use_howto_2

در مثال بالا، از اپلیکیشن ۱Password برای ورود به حساب کاربری مخاطب، بر روی Mobile Nations استفاده شده است. به این نکته توجه داشته باشید که در صورت انتخاب برنامه‌های مختلف، فرآیند کار احتمالاً در برخی جزئیات با مثال نمایش داده شده، تفات‌هایی پیدا خواهد کرد.

منبع : اپلستان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر