پست آموزشی

آیا دستگاه‌های مک نیز، به برنامه‌‌ی آنتی‌ویروس نیاز دارند؟

آیا دستگاه‌های مک نیز، به برنامه‌‌ی آنتی‌ویروس نیاز دارند؟

آیا دستگاه‌های مک نیز، به برنامه‌‌ی آنتی‌ویروس نیاز دارند؟

با افزایش روزافزون تعداد کاربران دستگاه‌های مک، هر روزه بر شمار بدافزارهایی که امنیت اطلاعات کاربران را بر روی این دستگاه‌ها، تهدید می‌کنند، اضافه می‌شود و استفاده از راهکارهای مناسب برای مقابله با تهدیدات مخرب این بدافزارها، به مسأله‌ای حیاتی‌تر برای مخاطبان دستگاه‌های مک تبدیل می‌شود.

همواره وقتی صحبت از امنیت اطلاعات ذخیره شده بر روی دستگاههای مک به میان می‌آید این پرسش مطرح می‌شود که آیا آنتی‌ویروس‌های متداول، نرم‌افزارهای مناسبی برای استفاده بر روی سیستم‌های مک محسوب می‌شوند و آیا از برنامه‌های معروف موجود در بازار برای این منظور می‌توان استفاده کرد؟

از آن جاییکه سیستم‌عامل مک از ویروس‌ها و بدافزارهایی که ویندوز را تهدید می‌کنند، عموماً آسیب خاصی نمی‌بیند، هر نوشدارویی که برای درمان مشکلات موجود بر روی ویندوز به کار می‌رود، نمی‌تواند حتماً به کار مخاطبان دستگاه‌های مک نیز بیاید، اما این نکته بدین معنا نیست که سیستم‌های مک کاملاً در مقابل هر ویروس و تهدیدی مصون هستند و ویروس‌های موجود نمی‌توانند حیاتِ اطلاعاتی این سیستم‌ها را به خطر اندازند. بنابراین اگر از کاربران بی‌احتیاط باشید و مدام فایل‌های مختلف را از اینترنت بر روی حافظه‌ی دستگاه خود دانلود کنید، این امکان وجود دارد که گرفتار برخی از بدافزارها و Adwareهای موجود شوید.

از جمله نرم‌افزارهای آنتی‌ویروسی که در بازار برای استفاده بر روی سیستم‌های مک وجود دارند و توسط مصرف‌کنندگان و مخاطبان عادی نیز قابل تهیه می‌باشند، می‌توان به آنتی‌ویروس‌های BitDefender، Intego Mac Internet Security و Kaspersky Internet Security اشاره کرد.

البته اگر تمایل چندانی برای پرداخت هزینه‌ی اضافی به منظور تهیه‌ی آنتی‌ویروسی خاص را ندارید، این امکان نیز برای شما وجود دارد تا از برنامه‌های رایگانی که برای این منظور در اختیار کاربران دستگاه‌های مک قرار گرفته‌اند، استفاده کنید.

برنامه‌ی ClamXav از جمله آنتی‌ویروس‌هایی است که به صورت رایگان از اینترنت قابل دانلود می‌باشد، البته این برنامه، مصرف‌کنندگان را در صورت ابراز رضایتمندی به پرداخت داوطلبانه‌ی کمک‌های نقدی نیز تشویق می‌کند. از این آنتی‌ویروس برای مقابله با بدافزارهای سمج و Adwareهای مخرب می‌توان کمک گرفت.

mac-help-antivirus-hero

برنامه‌ی مؤثر دیگری که برای مقابله با ویروس‌های مزاحم و دل‌آزار بر روی سیستم‌های مک طراحی شده است، اپلیکیشن AdwareMedic می‌باشد، این برنامه نیز به صورت رایگان برای مخاطبان علاقه‌مند قابل دانلود می‌باشد، البته برنامه‌نویسان AdwareMedic نیز از کمک‌های مالی کاربران دست و دلباز استقبال می‌کنند.

اگر می‌خواهید که تا حد امکان از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید و پیشگیری را بر درمان واقعه ارجحیت بخشید، می‌توانید با اجتناب از دانلود فایل‌های ناشناس از منابع و سایت‌های بدون اصل و نسب، خوراک اطلاعاتی و نرم‌افزاری خود را تنهای تنها از Mac App Store تهیه نمایید تا برای حوادث احتمالی، پیش از وقوع به علاجی مناسب اندیشیده باشید.

از سوی دیگر این امکان برای کاربران دستگاه‌های مک وجود دارد تا با دستکاری تنظیمات قسمت Security در بخش Gatekeeper بر روی سیستم خود، تنها اجازه‌ی دسترسی به اطلاعات ذخیره شده را در اختیار دولوپرهای برنامه‌هایی قرار دهید که پیش‌تر به تأیید شرکت اپل رسیده باشند.

از تمامی صحبت‌های مورد اشاره در بالا اینطور می‌توان نتیجه گرفت که امنیت اطلاعات ذخیره شده در حافظه‌ی سیستم‌های مک و این که از چه آنتی‌ویروس و برنامه‌ای برای محافظت از این اطلاعات استفاده می‌کنید به میزان بسیار زیادی به نحوه‌ی استفاده‌ی شما از اینترنت و سبک‌های رفتاریتان هنگام دانلود فایل‌های مختلف از شبکه‌ی جهانی وب باز می‌گردد، برای مثال اگر قوانین سفت و سختی برای قسمت Security در Gatekeeper سیستم مک تعیین کرده باشید و همیشه نیز از Mac App Store برنامه‌های مورد نظر خود را تهیه کنید، احتمال این که گرفتار بدافزاری خاص شوید بسیار پایین خواهد بود، هر چند که در صورت بروز مشکلی غیر مترقبه از آنتی‌ویروس‌های رایگانی که در سطرهای بالا در مورد آن‌ها سخن گفتیم، نیز می‌توانید نهایت استفاده را ببرید.

منبع : اپلستان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر