پست آموزشی

OS X El Capitan و قابلیت تازه‌ی System Integrity Protection

OS X El Capitan

OS X El Capitan

با معرفی قابلیت System Integrity Protection همراه با نسخه‌ی تازه‌یOS X El Capitan  به نظر می‌رسد که اپلی‌ها موفق شده‌اند تا حسابی راه‌های ورود را بر روی بدافزارهای مخرب ببندند و احتمال آلوده شدن سیستم‌های مک را با این قبیل برنامه‌های مزاحم، به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

در واقع قابلیت System Integrity Protection، راه حل تازه‌ی اپلی‌ها برای مدیریت نحوه‌ی دسترسی به فایل‌های سیستمی بر روی OS X El Capitan می‌باشد. البته بازخوردهای کاربران نشان می‌دهد که این قابلیت جدید با تمام برنامه‌ها و نرم‌افزارهای قدیمی طراحی شده برای سیستم‌های مک سر سازگاری ندارد و با حضور خود بر روی دستگاه کاربر، برخی از این برنامه‌های سن و سال‌دار را از هستی و حیات نرم‌افزاریشان ساقط می‌کند. پس با وجود این مسأله شاید این پرسش پیش بیاید که چرا شرکت اپل، همچنان به استفاده از SIP بر روی نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل خود برای دستگاه‌های مک پافشاری می‌کند؟

عموماً مقابله با بدافزارها، مسأله‌ی بسیار مهمی برای کاربران محصولات دیجیتال محسوب می‌شود و کاربر مک بودن نیز هیچ مصونیت خاصی در اختیار مخاطبان این سیستم‌ها در مقایسه با افرادی که از ویندوز استفاده می‌کنند، قرار نمی‌دهد. متأسفانه، رواج بدافزارها به حدی است که تقریباً هفته‌ای بدون انتشار گزارش تازه‌ای از حمله‌ی بدافزار مخرب جدیدی به محصولات شرکت اپل، به پایان نمی‌رسد. البته، خوشبختانه، بیش‌تر این حمله‌ها توسط برنامه‌ها و آنتی‌ویروس‌هایی مانند Gatekeeper پیش از آن که موفق به ایجاد اختلال بر روی دستگاه کاربران شوند، شناسایی و نابود می‌شوند.

با وجود تمام این موفقیت‌ها، اپلی‌ها همچنان می‌توانند در زمینه‌ی امنیت سیستم‌های مک قوی‌تر عمل کنند و به نظر می‌رسد، با معرفی OS X El Capitan، توانسته‌اند پیشرفت‌های قابل توجهی را نیز در این زمینه تجربه کنند و با عرضه‌ی قابلیت System Integrity Protection لایه‌ی تازه‌ای به خطوط دفاعی دستگاه‌های مک بیفزایند.

os-x-el-cap-thumbnail

تا پیش از معرفی این قابلیت جدید، بسیاری از افراد می‌توانستند بدون مشکل خاصی، فایل‌های مهم سیستم را دستکاری کنند و به «ریشه‌ی» بسیاری از تنظیمات مهم برنامه‌ها دسترسی پیدا کنند.

به همین دلیل نیز اپلی‌ها تصمیم گرفته‌اند تا در نسخه‌ی جدید El Capitan، «ریشه‌ی» تهدیدهای احتمالی را بخشکانند و با کمک قابلیت SIP، فایل‌های مهم سیستم را از گزند آسیب و حمله، در امان نگه دارند. بدین ترتیب احتمال این که کاربران این سیستم‌عامل به طور اتفاقی دستگاه خود را آلوده کنند یا این که میزبان ناخواسته‌ی هکرها باشند تا حد زیادی کاهش یافته است.

در روی دیگر سکه، با فعال شدن قابلیت SIP، بر روی سیستم مک، دیگر کاربر اجازه‌ی استفاده از تمام Extensionها یا تغییراتی را که پیش‌تر بر روی سیستم‌عامل اعمال کرده است را نخواهد داشت و یا مجبور خواهد شد تا به طور کامل قید برخی از تغییرات اعمال شده برای برخی برنامه‌ها را بزند یا این که امیدوار باشد با آپدیت این قبیل برنامه‌ها دوباره اجازه‌ی دسترسی به تغییرات ایجادشده را بدست آورد.

خوشبختانه با توجه به این که کاربران مک حرف اول و آخر را در مورد سرنوشت سیستم‌های خود می‌زنند در حال حاضر این امکان برای مخاطبان وجود دارد تا با غیر فعال کردن System Integrity Protection بر روی سیستم خود، شرایط را دوباره به وضعیت قبل بازگردانند. اگر چه این کار از نظر امنیتی چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسد، اما به کار آن دسته از مخاطبانی می‎آید که برای انجام کارهای روزمره‌ی خود باید به تمامی امکانات موجود بر روی سیستم مک خود دسترسی کامل داشته باشند.

آموزش غیر فعال کردن System Integrity Protection بر روی OS X El Capitan؛

گام اول: بر روی آیکون اپل در نوار ابزار منو کلیک کنید.

گام دوم: گزینه‌ی …Restart را انتخاب کنید.

گام سوم: به منظور این که به قسمت Recovery System وارد شوید، کلیدهای command-R را فشار دهید.

گام چهارم: وارد منوی Utilities شوید و گزینه‌ی Terminal رادر این قسمت انتخاب کنید.

گام پنجم: عبارت csrutil disable را تایپ کنید و کلید return را فشار دهید.

گام ششم: برنامه‌ی Terminal را ببندید.

گام هفتم: بر روی آیکون اپل در نوار ابزار منو کلیک کنید و گزینه‎ی …Restart را انتخاب کنید.

اگر در آینده، نظرتان عوض شد برای فعال کردن مجدد این قابلیت می‌توانید گام‌های بالا را تکرار کنید و این بار عبارت csrutil enable را در گام پنجم برای فعال شدن این قابلیت، تایپ کنید.

منبع : اپلستان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر