پست آموزشی

وداع با امکان ترمیم سطوح دسترسی فایل‌ها در OS X El Capitan

OS X El Capitan

OS X El Capitan

به نظر می‌رسد با عرضه‌ی نسخه‌ی تازه‌ی OS X El Capitan برای سیستم‌های مک، دیگر مشکل تغییر ناخواسته‌ی سطوح دسترسی فایل‌ها برای کاربران این نسخه‌ی جدید، دردسر ساز نخواهد شد و مخاطبان از بروز چنین مشکلی شکایت نخواهند کرد.

امکان ترمیم سطوح دسترسی فایل‌ها، سال‌هاست که توسط کاربران سیستم‌های مک مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر چه حرف و حدیث‌ها در مورد کارآیی و کارآمدی این قابلیت در میان مخاطبان سیستم‌های مک کم نبوده است، اما بهرحال، امکان استفاده از این قابلیت، همواره در قسمت Disk Utility برای کاربران وجود داشته است. شاید همین مسأله نشان می‌دهد که لااقل در چند سال گذشته، اپلی‌ها، فواید قابلیت ترمیم سطوح دسترسی فایل‌ها را از مضراتش بیش‌تر می‌دانستند و بنابراین، بودن این قابلیت را بر نبودنش ترجیح می‌داده‌اند.

با معرفی OS X El Capitan و عرضه‌ی ویراست پانزدهم Disk Utility به همراه این نسخه‌ی جدید، شرکت اپل تصمیم گرفته است به حیات کجدار و مریز این قابلیت پایان دهد و تغییرات اساسی را در نحوه‌ی استفاده از این امکان برای کاربران سیستم‌های مک ایجاد کند. خوشبختانه نسخه‌ی جدید OS X El Capitan از دستگاه‌های مک تولیدی تا سال ۲۰۰۷ میلادی پشتیبانی می‌کند و بنابراین، تعداد قابل توجهی از مخاطبان می‌توانند در صدرت تمایل این نسخه‌ی تازه‌نفس OS X را بر روی دستگاه مک خود نصب کنند و از توانمندی‌ها و امکانات مختلف آن برای انجام سریع‌تر و ساده‌تر فرمان‌های مورد نظر خود بهره بگیرند.

البته قابلیت Disk Utility ویژگی تازه‌ای محسوب نمی‌شود که مختص OS X El Capitan باشد و اکنون مدت نسبتاً زیادی است که باب دوستی و آشنایی را با کاربران قدیمی‌تر سیستم‌های مک باز کرده است. این موضوع به این معنا نیست که تمام کاربران سیستم‌های مک حتماً باید با نحوه‌ی کار Disk Utility بر روی سیستم خود آشنا باشند یا این که مجبور شده باشند تا از این قابلیت استفاده کنند. عموماً کاربرانی بیش‌تر با توانایی‌های Disk Utility بهتر آشنا هستند که هارد درایو سیستم را مجدداً فرمت یا دسته‌‌بندی کرده‌ باشند یا این که سطوح دسترسی به فایل‌ها را ترمیم کرده باشند و از کمک first aid بر روی سیستم مک خود بهره گرفته باشند.

بهرحال به نظر می‌رسد با معرفی OS X El Capitan دیگر امکان تأیید و ترمیم سطوح دسترسی برای فایل‌ها در قسمت Disk Utility وجود ندارد. اما این مسأله به این معنا هم نیست که قابلیت Disk Utility بر روی این نسخه‌ی جدید، از کار افتاده است، بلکه به دلیل تغییرات ایجاد شده بر روی El Capitan، این سیستم‌عامل، برای مدیریت نحوه‌ی دسترسی به فایل‌ها، راه و رسم تازه‌ای را انتخاب کرده است که نسبت به نحوه‌ی انجام این عمل در گذشته، تفاوت‌هایی اساسی دارد.

درواقع El Capitan به حدی از بلوغ و خوداتکایی رسیده است که دیگر نیازی به ترمیم دستی سطوح دسترسی به فایل‌ها ندارد و به صورت خودکار می‌تواند اشکالات ایجاد شده در هنگام آپدیت برنامه‌ها و اعمال تغییرات مشابه در این زمینه را برطرف کند و اصلاح نماید. بنابراین، کاربران سیستم‌های مک نباید نگران ناپدید شدن امکان ترمیم سطوح دسترسی فایل‌ها بر روی El Capitan باشند، چرا که دیگر در این نسخه‌ی جدید، قرار نیست به این قابلیت در قسمت Disk Utility نیازی وجود داشته باشد.

با توجه به اعمال این دگرگونی‌های تازه، قابلیت Disk Utility بر روی OS X El Capitan تغییرات قابل توجهی را پشت سر گذاشته است و نسبت به قبل، ظاهر متفاوتی پیدا کرده است. پیش‌تر Disk Utility را بر روی Yosemite با شکل و شمایل زیر می‌شناختیم:

1

اما این قابلیت بر روی El Capitan ظاهر و قیافه‌ی زیر را پیدا کرده است:

2

تغییرات ایجاد شده بر روی قابلیت Disk Utility نشان می‌دهد که شرکت اپل تمام تلاش خود را به کار بسته است تا مخاطب هنگام استفاده از OS X El Capitan تجربه‌ی دلنشین‌تری از کار با OS X نسبت به گذشته داشته باشد و راحت‌تر از قبل گزینه‌های مورد نیازش را در این قسمت، برای انجام کارهای خود جست‌وجو کند و بیابد.

منبع : اپلستان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر