پست آموزشی

اپل‌تی وی و به اشتراک‌گذاری محتوای سیستم‌های مک

اپل‌تی وی

اپل‌تی وی

از زمان عرضه، سیستم‌عامل ios 8 امکان به اشتراک‌گذاری محتوا و مطالب مختلف را به صورت AirPlay میان گوشی آیفون، تبلت آیپد و نسل سوم دستگاه‌های اپل‌تی‌وی فراهم آورده است، اما همچنان این پرسش وجود دارد که آیا از این ویژگی می‌توان برای دستگاه‌های مک نیز استفاده کرد یا خیر؟

دستگاه‌های اپل تی‌وی این توانایی را دارند تا محتوا و اطلاعات مختلف موجود بر روی اینترنت یا ذخیره شده بر روی سیستم‌های مک و یا حتی کامپیوترهای پی‌سی را در یک شبکه‌ی وای‌فای بر روی دستگاه‌های مختلف به اشتراک گذارند. اما آیا این قابلیت زمانی که به شبکه‌ی اتصال وای‌فای نیز دسترسی نداشته باشیم، همچنان قابل استفاده خواهد بود؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که علی‌رغم در اختیار داشتن تلویزیون چندین اینچی فول اچ‌دی و دسترسی به لپ‌تاپ مک‌بوک ایر یا مک‌بوک پرو، صرفاً به دلیل عدم وجود شبکه‌ی اتصال وای‌فای، امکان نمایش محتوای مورد نظر خود را از روی سیستم مک بر روی دستگاه تلویزیون، حتی با وجود اپل تی‌وی نیز به دست نیاورده‌اید.

airplay

خوشبختانه، نسل سوم دستگاه‌های اپل تی‌وی از قابلیت Peer to Peer آن هم به صورت AirPlay پشتیبانی می‌کنند و این مطلب بدین معناست که با استفاده از این دستگاه‌های کوچک قادر خواهید بود تا بدون سر هم بندی و نیاز به شبکه‌ی وای‌فایی از پیش طراحی شده، محتواهای مختلف را میان دستگاه‌های متنوع ios خود به اشتراک گذارید. بدین منظور تنها کافی است تا ویژگی وای‌فای یا بلوتوث دستگاه‌های مورد نظر شما، روشن باشد و دیگر حتی نیازی نخواهد بود تا دستگاه‌های مورد نظر را از پیش به شبکه‌ی وای فای خاصی متصل کرده باشید.

البته این قابلیت نقاط ضعف خودش را نیز دارد و برای مثال در حال حاضر تنها بر روی دستگاه‌هایی که به ios 8 مجهز هستند، قابل استفاده می‌باشد و بنابراین، برنامه یا اپلیکیشنی خاص نیز، برای پشتیبانی از این ویژگی بر روی سیستم‌های مک پیش‌بینی نشده است. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که هر زمان با سیستم‌عامل ios 8 کار می‌کنید، این قابلیت به خوبی از پس وظایف محول شده بر می‌آید و حتی در مواقعی که دستگاه ios شما و اپل‌تی‌وی به شبکه‌های وای‌فای یکسان و مشابهی نیز متصل نیستند، باز بدون وجود مشکل خاصی محتوای موجود را میان دستگاه‌های مختلف به اشتراک می‌گذارد.

1

با توجه به مطالب بالا، در مقطع کنونی، کاربران سیستم‌های مک در صورتی که امکان انتقال محتوای مورد نظر را از سیستم مک خود به دستگاهی که از ios 8 استفاده می‌کند، نداشته باشند، تقریباً هیچ راهی برای به اشتراک‌گذاری محتوای مورد نظر به وسیله‌ی دستگاه اپل تی‌وی را در صورت نبود شبکه‌ی وای‌فای در اختیار نخواهند داشت.

حتی برخی از کاربران پیشکسوت‌تر سیستم مک سعی کرده‌اند تا در قسمت Create Network… در منوی وای‌فای OS X Yosemite شبکه‌ی مجازی را برای این منظور تعریف کنند، اما باز هم اپل تی‌وی در شناسایی سیستم مک آن‌ها خارج از شبکه‌ی وای‌فای واقعی و از پیش طراحی شده، موفق نبوده است.

بنابراین، به نظر می‌رسد تنها دو راهکار برای اشتراک محتوای سیستم‌های مک به وسیله‌ی دستگاه‌های اپل تی‌وی وجود دارد، برای این منظور کاربران می‌توانند اگر بعد مسافت چندان مسأله‌ی مهمی نیست از کابل‌های شبکه استفاده کنند یا این که با استفاده از دستگاه‌های روتر، شبکه‌ی وای‌فایی را برای به اشتراک گذاری مطالب، در محل مورد نظر راه‌اندازی نمایند.

منبع : اپلستان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر