پست آموزشی

استفاده از فرمان راست کلیک موس در سیستم‌های مک

استفاده از فرمان راست کلیک موس در سیستم‌های مک

استفاده از فرمان راست کلیک موس در سیستم‌های مک

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که پس از سال‌ها کار با سیستم‌عامل ویندوز، به تازگی کار کردن با سیستم‌های مک را شروع کرده‌اید، به احتمال زیاد عادت دارید تا برای دسترسی به طیف متنوعی از فرمان‌های کاربردی از قابلیت راست کلیک بر روی موس کامپیوتر خود بهره بگیرید. خوشبختانه این امکان برای شما وجود دارد تا همان فرمان‌ها را بر روی سیستم مک خود حتی بدون دسترسی به کلیک راست موس، اجرا کنید.

برای افرادی که به تازگی کار با سیستم‌های مک را آغاز کرده‌اند، نحوه‌ی کار موس یا trackpad این سیستم‌ها کمی گیج‌کننده و عجیب به نظر می‌رسد. چرا که دستگاه‌های مک اغلب، بر روی موس یا trackpad خود به دکمه‌ی راست کلیک مجهز نیستند، اما این موضوع به این معنا نیست که کاربر اجازه‌ی اجرای فرمان راست کلیک را در محیط کاربری مک نخواهد داشت. بهرحال هیچ فرقی نمی‌کند که از چه نوع موس یا trackpad برای سیستم مک خود استفاده می‌کنید، همیشه این امکان وجود دارد تا منوی راست کلیک را بر روی سیستم مک خود به منظور اجرای فرمان‌های مختلف فعال کنید.

چگونه در سیستم‌های مک از راست کلیک استفاده کنیم؟

صرف نظر از این که از چه نوع سیستم مکی استفاده می‌کنید، همیشه می‌توانید از طریق نگه داشتن کلید control و کلیک بر روی دکمه‌ی اصلی موس یا trackpad سیستم خود به منویی با گزینه‌های تقریباً کاملاً مشابه با منوی راست کلیک بر روی سیستم‌عامل ویندوز دسترسی پیدا کنید.

اگر از موس‌های متفرقه‌ای استفاده می‌کنید که به کلیک راست بر روی بدنه‌ی دستگاه مجهز هستند لازم است تا این کلیک تازه را برای سیستم مک خود تعریف نمایید تا امکان استفاده از آن را بدست آورید. اگر از موسی با برندهای مرغوب استفاده می‌کنید، می‌توانید به وب‌سایت سازنده‌ی دستگاه سری بزنید و با نصب درایوری که برای موس شما ارائه شده است در کنار قابلیت راست کلیک، ویژگی‌های کاربردی دیگری مانند اسکرول کردن و جابه‌جا نمودن سریع‌تر نشانگر بر روی صفحه را نیز بر روی موس سیستم مک خود فعال نمایید.

راهنمای فعال کردن دکمه‌ی راست کلیک بر روی Trackpad؛

گام اول: قسمت System Preferences بر روی دستگاه مک خود را باز کنید.

گام دوم: بر روی آیکون مربوط به Trackpad کلیک کنید.

mac-right-click-1

گام سوم: مطمئن شوید که تیک مربوط به زبانه‌ی Point and Click انتخاب شده باشد.

گام چهارم: در این قسمت گزینه‌ی مربوط به Secondary click را برای استفاده‌های آتی فعال کنید.

mac-right-click-2

با انجام مراحل بالا، هر زمان که با دو انگشت دست خود به صورت همزمان بر روی Trackpad ضربه بزنید، قادر خواهید بود تا منوی راست کلیک را بر روی صفحه‌ی نمایش مشاهده کنید. این امکان نیز برای شما وجود دارد تا در تنظیمات سیستم خود گوشه‌های سمت چپ و راست Trackpad را برای کلیک چپ یا راست مشخص نمایید.

راهنمای فعال کردن دکمه‌ی راست کلیک بر روی موس؛

گام اول: قسمت System Preferences بر روی دستگاه مک خود را باز کنید.

گام دوم: بر روی آیکون موس کلیک کنید.

mac-right-click-3

گام سوم: در این قسمت تیک گزینه‌ی Secondary click  را فعال کنید و بنا بر میل و سلیقه‌ی خود یکی از گزینه‌های click on the right side یا click on the left side را انتخاب کنید.

mac-right-click-4

منبع : اپلستان


 

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر