پست آموزشی

دسترسی به تمام اپلیکیشن‌های فعال بر روی OS X

62c45856efe5f0d75dcd22d4c50bf49d

OS X بر روی سیستم‌های مک این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا با اعمال تغییرات جزئی در قسمت Terminal سیستم‌عامل، تنها برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی را بر روی Dock صفحه‌ی نمایش مشاهده کنند که فعال هستند و مورد استفاده‌ی کاربر دستگاه قرار دارند.

اگر از کاربران قدیمی سیستم‌های مک باشید، حتماً تاکنون برای شما این موضوع، واضح و مبرهن شده است که همواره می‌‎توانید متناسب با نیاز و سلیقه‌ی خود، قسمت Dock را برای مشاهده و دسترسی به برنامه‌های محبوب خود دستکاری کنید و تغییر دهید. از جمله‌ی اصلاحاتی که می‌توان در قسمت Dock اعمال نمود، نمایش انحصاری برنامه‌های فعال در این بخش است که باعث خواهد شد تا سرعت عمل کاربر هنگام جابه‌جایی میان اپلیکیشن‌هایی که در حال استفاده از آن‌ها می‌باشد، به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند.

البته از این موضوع نیز نباید غافل شد که به تدریج قابلیت Dock به ویژگی دسته دومی بر روی سیستم‌های مک تبدیل می‌شود و در واقعیت میزان استفاده‌ی مخاطبان از آن هر روز که می‌گذرد، کم‌تر و کم‌تر می‌شود. امروزه اکثر کاربران دستگاه‌های مک پرس‌وجو از قابلیت Spotlight را به سرکشی به قسمت Dock دستگاه ترجیح می‌دهند و اغلب زمانی که هوس کار با اپلیکیشنی خاص را دارند، با فشار دکمه‌های command و spacebar قابلیت Spotlight را بر روی صفحه اظهار می‌کنند و سپس از طریق تایپ چند حرف ابتدایی نام برنامه‌ی مورد نظر خود، در چشم به‌هم‌زدنی، وارد محیط کاربری اپلیکیشن مورد جست‌وجو می‌شوند. نکته‌ی جالب‌تر نیز این که هنگام کار با این ویژگی جابه‌جا شدن میان برنامه‌های مختلف، تنها نیازمند فشردن کلیدهای command و tab می‌باشد.

با تمام این تفاسیر، همچنان وجود نوار Dock در شکل و شمایلی مینی‌مال در پایین صفحه‌ی نمایش می‌تواند کار مخاطب را ساده‌تر کند و میز کار مجازی وی را از وجود برنامه‌هایی که نیازی به حضور آن‌ها نیست، خلوت کند.

اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارند که اجازه‌ی شخصی‌سازی قسمت Dock را به کاربران سیستم‌های مک می‌دهند، اما اگر می‌خواهید راه‌حل متفاوتی را برای این منظور مورد استفاده قرار دهید و همچنان پس از اعمال تغییرات، امکان بازگشت به طراحی اولیه را نیز داشته باشید، می‌توانید از راهنمای زیر برای این کار کمک بگیرید:

راهنمای نمایش و دسترسی انحصاری به برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های فعال در نوار Dock بر روی OS X؛

گام اول: قسمت Terminal را بر روی سیستم مک خود باز کنید.

گام دوم: در محیط کاربری Terminal و بر روی پنجره‌ی باز شده عبارت defaults write com.apple.dock static-only -bool TRUE; killall Dock را تایپ کنید و سپس دکمه‌ی return را فشار دهید. (برای صرفه‌جویی در وقت، می‌توانید عبارت فوق را در محل مورد نظر کپی و Paste نمایید.)

1

گام سوم: پس از انجام گام‌های بالا، احتمالاً شاهد بروز تغییراتی بر روی صفحه‌ی نمایش دستگاه مک خود، درست همزمان با ریستارت اپلیکیشن Dock و فعال شدن مجدد این برنامه بر روی صفحه‌ی اسکرین خواهید بود.

گام چهارم: برنامه‌ی Terminal را ببندید و از آن خارج شوید.

در تصویر زیر می‌توانید تفاوت نوار Dock را قبل و بعد از اعمال تغییرات فوق، مشاهده کنید:

2

هر زمان که تصمیم داشتید، دوباره دستگاه مک خود را به وضعیت اولیه‌ی آن باز گردانید، می‌توانید مجدداً وارد قسمت Terminal  شوید و عبارت defaults write com.apple.dock static-only -bool FALSE; killall Dock را در این قسمت برای این منظور تایپ کنید.

منبع : اپلستان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر