پست آموزشی

تبلیغات تجاری چیست (قسمت دوم)

تبلیغات

تبلیغات

مولفه‌های تبلیغات تجاری

غیرشخصی بودن:

تبلیغات بازرگانی گونه‌ای از ارتباط غیرشخصی می‌باشد که در آن آگهی‌ها مکمل و یا جانشین فروش شخصی خود فروشنده و مراجعه وی به خریدار می‌شود و به‌طور غیرشخصی به‌وسیله واسطه‌ها و یا وسایل تبلیغاتی مانند روزنامه، تلویزیون و … انجام می‌شود.

مروج ایده‌ها:

 کالاها و خدمات؛ تبلیغات بازرگانی در کنار تبلیغ اجناس ملموس به تبلیغ امور خدماتی نیز می‌پردازد.

انجام در مقابل پرداخت وجه:

 یعنی بابت تبلیغ به تبلیغات چی پول پرداخت می‌شود و تبلیغات بازرگانی رایگان نیست.

حائز فرد یا سازمان مشخص بودن:

 بدین بیان که در تبلیغات بازرگانی منبع تبلیغ یا موسسه تبلیغ‌کننده کاملاً شناخته‌شده بوده و می‌توان به وی مراجعه کرد و این‌گونه نیست که آگهی بازرگانی، منبع فکر و ایده ترویجی را مشخص ننماید.

کنترل‌شده‌گی اطلاعات آن:

آگهی‌های بازرگانی و اطلاعات ارائه شده در تبلیغات تجاری، کنترل‌شده هستند؛ یعنی در جهت علاقه و خواست شرکت‌های سازنده محصولات، تنظیم و ارائه می‌شوند و اطلاعات با سلیقه تولیدکننده یا سایر ارگان‌های سفارش دهنده تبلیغات مطابقت می‌کند. بدین بیان که سازنده پیام بازرگانی دقیقاً می‌داند پیام مطلوب چه کلماتی را داراست و چه پیامی را می‌دهد و مانند یک مصاحبه نیست که در آن شخص نمی‌داند چه کلماتی را واقعاً بر زبان جاری خواهد کرد.

بهره‌گیری از وسایل ارتباط عمومی:

 حجم بسیاری از تبلیغات تجاری از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی صورت می‌گیرد هر چند باید در نظر داشت که سازندگان تبلیغات از سایر مجاری ارتباطی نیز بهره‌ می‌جویند.

روش صحیح تبلیغات تجاری در افکار عمومی:

تبلیغات تجاری به طور آشکار بر افکار عمومی مردم اثر می گذارد. این اثر گاه نیک و گاه بد و برخی اوقات جمع اضداد است. تبلیغات تجاری می تواند عاملی برای آگاهی و یا بد آموزی باشد و انگیزش خرید مصرف را ایجاد کند و یا از میان ببرد و باعث شادی و یا غم بشود. در واقع تبلیغات تجاری قادر است به صورت یکی از عامل های تصمیم گیری رفتار که همکاران آن را دریافت می کنند ،اثرهای گوناگون به جای گذارد. بنابراین باید با حوادث  افکار مردم منطبق باشد و تبلیغات چی باید از وقایع و افکار عمومی آگاهی داشته باشد تبلیغات وسیله ای است برای نیل هدف، اثر تبلیغات در افکار عمومی شرطی کامل است که بر احساسات تکیه کند و احساسات را جهت بخشد. موفقّیت در تبلیغات زمانی حاصل می شود که نسبت به آن چه که گفته می شود آگاهی وجود داشته باشد. علاوه بر رابطه تبلیغات و مردم در تبلیغات تجاری محتوی اطلاعاتی و آموزشی آگهی های تجاری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. تبلیغات تجاری را به هیچ عنوان نباید فقط از دید گاه آگهی های مبتذل و تکراری و پر سر و صدای تلویزیونی یا صفحات پر از رنگ و بی احساس نگریست.

محتوای تبلیغات بازرگانی

سازندگان تبلیغات بازرگانی جهت تحقق بخشیدن به خواسته‌هایشان باید جاذبه‌ای قانع‌کننده ایجاد نمایند که بعضی اوقات این جاذبه‌ها ساده و توصیفی بوده و گاهی دقیق و پیچیده‌اند. باید دانست در اکثر موارد تبلیغات بازرگانی کمتر به ارائه اطلاعات به شیوه مستقیم و جاذبه‌های عقلانی و ارائه اطلاعات روشن در مورد محصول متمسک شده و در عوض می‌کوشند که با جاذبه‌های غیرمستقیم مصرف‌کنندگان را ماهرانه فریب دهند و به‌عبارت دیگر مصرف‌کننده را با اطلاعات غیرمستقیمی احاطه کنند و در واقع با نوعی تردستی او را به خرید محصول معینی ترغیب کنند. بیان مورخ اقتصادی “دیوید پوتر” در مورد هدف تبلیغات تجاری موید این ویژگی‌ اکثر تبلیغات بازرگانی می‌باشد. وی معتقد است که هدف آگهی در مرحله اول برانگیختن آرزوهای نهفته است و یا بیدار کردن و تحریک نیازهایی است که در وهله اول در خواسته‌های شخصی قرار ندارند. بر مبنای این نظریه باید گفت که تبلیغات می‌کوشد تا افراد را به خرید یک کالا وادار نماید اما نه به‌خاطر مزایای آن کالا و یا نیازهای افراد به آن کالا؛ بلکه به‌خاطر نیاز و میلی که خود تبلیغات آن را ایجاد می‌کند. لازم به توضیح است که تبلیغات تجاری از جاذبه‌های غیرمستقیم متفاوتی در هنگام تبلیغ کالاها بهره می‌جوید و تقریباً هر جاذبه قابل تصوری در پیام‌های بازرگانی به‌کار می‌رود. از جمله این جاذبه‌ها و اطلاعات غیرمستقیم؛ نگرانی و ترس، وعده زندگی توأم با آرامش و وعده شادی و نشاط می‌باشد.

درباره نویسنده

علی محمدی تبار

علی محمدی تبار

سلام
دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. خوشحالم که میتونم تو زمینه های تکنولوژی و خودرو اطلاع رسانی کنم. امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شود.
مشتاق نظرات شما... .

ارسال نظر