پست آموزشی

نگاهی به ویژگی‌ها و تغییرات در iOS 9.3

7e81a622bac4defe321086c4d8c8026c

اپل به تازنگاهی به ویژگی‌ها و تغییرات در iOS 9.3امه f.lux عمل می‌کند، گزینه‌های امنیتی برای برنامه Note و استفاده از تاچ آی‌دی برای آن، بهبود عملکرد CarPlay، حالت چند کاربره آیپد در مدارس و … عرضه شده است. این به روزرسانی آنقدر مهم بوده است و ویژگی‌های جدید به آن اضافه شده که اپل یک صفحه جداگانه برای آن تشکیل داده است. این اتفاق معمولاً برای به نسخه‌های اصلی می‌افتد ولی برای iOS 9.3 نیز صورت گرفته است. برای مرور تغییرات اساسی iOS 9.3 با ما همراه باشید.

شیفت شب – Night Shift

شیفت شب یک قابلیت است که بسیار شبیه به برنامه و توییک f.lux عمل می‌کند. زمانی که f.lux با اتکا به قابلیت‌های جدید Xcode بر روی وب سایت برنامه نویسان آن قرار گرفت با استقبال خوبی مواجه شد اما کمی بعد با مخالفت‌هایی که از سوی اپل و ایرادات بی جای آنان، برنامه نویسان مجبور به حذف آن شدند و پروژه تعطیل شد! حال دلیل بهانه گیری‌های اپل با این قابلیت مشخص شده است!

ios 9.3

شیفت شب یا همان کاهش نور آبی، با استفاده از ساعت و مکان شما زمان غروب خورشید را تشخیص می‌دهد. سپس به صورت خودکار رنگ صفحه نمایش را به سمت طیف‌های گرمتر سوق می‌دهد. لازم به ذکر است که گزینه‌ای در تنظیمات برای این قابلیت به صورت دستی نیز اضافه شده است و شما می‌توانید این کار را از منو تنظیمات و پنل Brightness انجام دهید. این همان کاری است که دقیقا f.lux انجام می‌داد!

ios 9.3

شاید از خود بپرسید که نور آبی کم شود چه تاثیری دارد؟ محققان علوم اعصاب طبق یافته‌های اخیر خود بر این باورند که نور آبی باعث به هم ریختن الگوی خواب می‌شود و طی آن تاثیرات مخربی بر بدن ما گذاشته می‌شود.

میانبرهای جدید ۳D Touch در iOS 9.3

اپل میانبرهای متعددی را به برنامه‌های پیشفرض در صفحه اصلی اضافه کرده است. میانبرهای جدید به Settings, App Store, iTunes, Stocks, Weather, و Compass اضافه شده‌اند.

new-3d-touch-shortcuts-ios-9.3-1024x604

برنامه یادداشت – Notes

notes-app-touch-id--1024x604

پل برنامه پیشفرض یادداشت خود را با قابلیت تثبیت امنیت برای متون حساس به روزرسانی کرده است. شما با استفاده از پسوورد و یا تاچ آی‌دی می‌توانید از اطلاعات محرمانه خود محافظت کنید. همچنین گزینه‌هایی برای مرتب کردن بر حسب تاریخ ایجاد، تاریخ تغییر یا حروف اضافه شده است.

notes-settings-1024x907

برنامه اخبار – News

با تغییرات انجام شده در این بخش، شما تنها موضوعات دلخواه خود را مشاهده می‌کنید و اخبار مرتبط با آن‌ها به شما نمایش داده می‌شود. این برنامه به طور کامل در آیفون به صورت افقی نیز نمایش داده می‌شود. همچنین اپل می‌گوید که برنامه نسبت به قبل سریع‌تر شده است.

news-app-9.3-1024x907

برنامه سلامت – Health

دسته برنامه‌های Health، مواردی همچون مرتبط با وزن، تمرینات و خواب از منو کشویی قرار داده شده در برنامه قابل دسترسی هستند. برنامه Health هم اکنون مواردی چون حرکات، ورزش‌ها، اهداف را از اپل واچ به شما نمایش دهد. این برنامه تمامی معیارهای سلامت را به آسانی و در یک محل در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید آن‌ها را با برنامه‌های شخص ثالث به اشتراک بگذارید.

activity-health-ios-9.3-1024x907

CarPlay

در iOS 9.3 ویژگی‌های جدیدی همانند بهبود پشتیبانی از اپل موزیک اضافه شده است. حال شما می‌توانید به جدیدها و مجموعه برای شما (For You) که بر اساس سلیقه شما جمع آوری شده است، دسترسی داشته باشید. با قابلیت Nearby (نزدیک) با یک تپ ساده می‌توانید مواردی همچون پمپ گاز، پارکینگ، کافی شاپ و …. را در نزدیکی خود بیابید.

iOS-9.3-CarPlay-teaser-001-1024x519

آموزش

اپل همیشه علاقه وافری به حضور آیپدها در مدارس نشان داده است. یک بازار بزرگ و همیشگی! حال در iOS 9.3 اپل توجه ویژه‌ای به این بخش داشته است. از هر آیپد می‌توانند چند نفر استفاده کنند، آن هم با چند حساب کاربری متفاوت! با قابلیت چند کاربره هر دانش آموزشی می‌تواند با وارد کردن اطلاعات خود از هر آیپدی که در مدرسه وجود دارد استفاده کند. همچنین یک برنامه کلاس درس جدید ارائه شده است که معلمان برای راهنمایی دانش آموزان و نظارت بر پیشرفت می‌توانند استفاده کنند.

iOS-9.3-Education-Preview-1024x612

اپل همچنین یک Apple School Manager جدید منتشر کرده است، پورتالی که مسئولان می‌توانند اپل آی‌دی‌ها، خریدها و … را در آن مدیریت کنند.

پشتیبانی از چند اپل واچ

در iOS 9.3 می‌توانید چند اپل واچ را به صورت همزمان جفت سازی کنید. البته اپل واچ نیز باید مجهز به watchOS 2.2 که در حال حاضر تنها در دسترس توسعه دهندگان است.

apple-watch-multiple-pairings-9.3-576x1024

همیشه به روزرسانی‌های این چنینی همراه با نسخه‌های جدید بوده است، اما این بار اپل سنت شکنی کرده و تغییرات جدیدی را با آین آپدیت عرضه کرده است. نظر خود را با ما درباره این تغییرات به اشتراک بگذارید.

منبع : اپل اپس


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر