پست آموزشی

راه اندازی یک شبکه وایرلس کوچک

راه اندازی یک شبکه وایرلس کوچک
 شاید تا بحال در منزل یا محیط کاری خود که دو یا بیشتر از یک کامپیوتر دارید و همچنین پرینتری که به یکی از این کامپیوتر ها متصل است به فکر این افتاده اید که چگونه این کامپیوتر ها را به هم متصل کنید و از پرینتر به طور مشترک استفاده کنید و یا اطلاعاتتان را به اشتراک بگذارید و یا سرویس اینترنت را به تمام سیستمها ارائه دهید ویا از یه کامپیوتر به کامپیوتر دیگر یک فایل ارسال کنید .به طور کل در این مقاله می خواهم به شما بگویم برای راه اندازی یک شبکه بی سیم کوچک به چه تجهیزاتی نیاز است .

برای این کار لازم است شما یک شبکه بین کامپیوتر های خود ایجاد کنید ، ما در این مقاله در نظر داریم که لوازم و روش ایجاد یک شبکه کوچک را به شما آموزش بدهیم .

روش‌های اتصال

برای اتصال کامپیوترهایی که در فاصله‌ای نه‌چندان دور از یکدیگر قرار دارند (مثلاً در یک اتاق، سالن، یا نهایتاً طبقات مختلف از یک ساختمان مستقر هستند)، راه‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

۱-     شبکه سیمی

۲-     شبکه وایرلس یا بیسیم

ما در این مقاله روش اتصال بیسیم و تجهیزات لازم برای آن را برای شما توضیح می دهیم برای این اتصال شما به یک پخش کننده امواج وایرلس نیاز دارید مانند یک مودم ADSL که قابلیت وایر لس را نیز دارا باشد و همچنین سیستم های شما اگر لپ تاپ باشد بطور پیش فرض کارت شبکه وایرلس را دارد و فقط باید فعال باشد و اگر سیستم معمولی باشد باید آن را مجهز به کارت شبکه وایرلس اینترنال یا اکسترنال کرد

حال روش اتصال این دستگاه ها را برای شما توضیح می دهیم

برای ایجاد یک شبکه بی سیم ، شما نیاز به یک اکسس پوینت Access Point دارید  که می تواند ارتباط بین کامپیوترها  و لپ تاپ ها وهمچنین دستگاههایی که قابلیت وایرلس دارند (مثل بعضی از انواع موبایلها و تبلت ها) را فراهم کند.باید توجه کرد که کامپیوترهای معمولی به صورت پیش فرض کارت شبکه وایرلس ندارند و این کارت باید به صورت مجزا به سیستم اضافه شود که به دو صورت اینترنال  (PCI) و اکسترنال (USB) وجود دارد.

بعضی از مودمها ی ADSL که تهیه می کنید شبکه بی سیم را هم پشتیبانی می کند و در واقع کار Access Point  را انجام می دهد.

شما برای اتصال نرم افزاری در شبکه بیسیم می توانید برای هرکامپیوتر یکIP تعریف کنید ویا اجازه دهید تا خودش به صورت اتوماتیکIPبگیرد(DHCP) . در تمام اکسس پوینتها به صورت پیش فرض یکIPتعریف شده است . به طور مثال:

Modem ADSL WiFi 192.168.1.1subnet 255.255.255.0 IP

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ computer1IP

subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.1

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳computer2IP

subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.1

و به همین ترتیب ادامه می دهید تا تمام کامپیوترها با یک رنجIP و در یک شبکه باشند. پس از تعریفIP باید به تمام کامپیوترها آدرس آی پی اکسس پوینت یا مودمADSL را در قسمتdefault gatewayبدهید.

در نهایت شبکه وایرلس شما راه اندازی می شود.فقط باید مطمئن شوید که کارت شبکه وایرلستان درحالت فعال باشد و چراغ وایرلس دستگاهتان هم روشن باشد.سپس اسمی که روی دستگاهتان تعریف شده و یا خودتان تعریف کرده اید(SSID)را می توانید در لیست دستگاههای شناسایی شده توسط سیستم و یا لپ تاپ و… مشاهده کنید و در صورتی که رمز روی آن تعریف شده باشد شما باید کلید رمز را وارد کنید تا وارد شبکه وایرلس شوید.

در صورتی که بخواهید شبکه کابلی و وایرلس را کنار هم داشته باشید ، می توانید با یک کابل استاندارد شبکه ،اکسس پوینت را به سوییچ وصل کنید تا هر دو شبکه با هم ادغام شوند و به این صورت می توانید شبکه کوچکتان را گسترش دهید.

منبع : آسارایان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر