پست آموزشی

NAS چیست و چه تفاوتی با SAN دارد ؟

Nas چیست و چه تفاوتی با SAN دارد ؟

 NAS یا Network Attached Storage دستگاهی گفته می شود که کار اصلی آن ذخیره سازی اطلاعات می باشد . به طور کلی هارد های تحت شبکه یا همان Nas Storage  منحصرا به منظور ذخیره سازی حجم بزرگ اطلاعات و اشتراک گذاری آن از طریق LAN یا WAN مورد استفاده قرار می گیرد . کاربرد اصلی NAS اشتراک گذاری اطلاعات بین کامپیوترها، پشتیبان گرفتن از اطلاعات مهم و ذخیره آن و انتقال فایل‌های ویدئویی و صوتی به سیستم‌های چند رسانه ای است. بر خلاف یک هارد درایو اکسترنال NAS معمولاً مجهز به سیستم عامل تعبیه شدهٔ سبکی بوده و از یک حداقل سخت افزار نیز بهره می برد تا کاربر در هنگام کار با آن با مشکل مواجه نشود .

یکی از مهمترین ویژگیهای هارد تحت شبکه پشتیبانی از Raid می باشد . با استفاده از پروتكل Raid كه يك نوع همبندي هارد است ، می توان هاردهاي متعددي را به يكديگر متصل نمود و قابليتهاي زير را بدست آورد: افزايش فضا : بدست آوردن يك هارد كه ظرفيت آن برابر است با مجموع كليه هاردها (Raid 0) | افزايش قابليت حفظ اطلاعات در برابر صدماتی همانند سوختن فيزيكی هاردها و يا قطع برق (Raid 1 ,Raid 5)

NASتفاوت اصلی NAS و SAN در چیست ؟

 NAS یا Network Attached Storage دستگاهی گفته می شود که کار اصلی آن ذخیره سازی اطلاعات می باشد . تفاوت اصلی NAS و SAN در پروتکل های دسترسی به اطلاعات یا Access Protocols است.
پروتکل های NAS عبارتند از : NFS و CIFS
پروتکل های SAN عبارتند از : iSCSI و Fiber Channel
در ابتدا بهتر است تكليف چند اصطلاح شبيه به هم را که باعث اشتباه کاربران مي‌شود، مشخص كنيم. در كنار NAS كه (سرنام Network Attached Storage) است، دو عبارت ديگر به نام‌هاي SAN (سرنام Storage Area Network) و DAS (سرنام Direct Attached Storage) نيز مطرح است. وجه مشترك هر سه اين دستگاه‌ها در ذخيره‌سازي اطلاعات است اما مشخصات، ويژگي‌ها و عملكردهاي كاملاً متفاوتي دارند و استفاده نادرست از آن‌ها مي‌تواند عواقب وخيمي در كنار هدر دادن پول و انرژي داشته باشد. NAS دستگاهي است كه از پروتكل‌ها و استانداردهاي اشتراك فايل مانند NFS و شبكه مانند TCP/IP و Ethernet پشتيباني مي‌كند و اين قابليت را دارد كه فضاي ذخيره‌سازي را از راه دور و در شبكه به اشتراك بگذارد تا كامپيوترهاي ديگر از آن استفاده كنند .

san

دو مشخصه اصلي دستگاه هيNASپشتيباني از پروتكل هاي اشتراك فايل و استاندارد هاي شبكه است

با اندکی اغماض، ‌می‌توان گفت دستگاه‌هاي SAN تقريباً همان كارهاي دستگاه‌هاي NAS را اما در يك مقياس بزرگ‌تر و در شبكه‌هاي بسيار بزرگ سازماني يا تجاري و با اتصال به سرور انجام مي‌دهند

دستگاه‌هاي SAN در شبكه‌هاي بسيار بزرگ به كار گرفته مي‌شوند و بخشي از مجموعه سرورها خواهند بود.

das

همچنين دستگاه‌هاي SAN فضاي ذخيره‌سازي بسيار بيشتري نسبت به NAS در شبكه ايجاد مي‌كنند. كاركرد دستگاه‌هاي DAS كاملاً متفاوت است و به طور مستقيم به سرور يا كامپيوتر متصل مي‌شوند و قابليت‌هايي مانند RAID را فراهم مي‌كنند. هاردديسك‌هاي اكسترنال به نوعي مي‌توانند يك DAS محسوب شوند. دستگاه‌هاي DAS از قابليت‌هاي شبكه پشتيباني نمي‌كنند و براي اشتراك‌گذاري اطلاعات مناسب نيستند .

منبع : آسارایان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر