پست آموزشی

قالب ریسپانسیو چیست و چه کاربردی دارد ؟

ریسپانسیو

ریسپانسیو نامی است که امروزه در بیشتر قالب ها و بالای وب سایت ها آیکون آن را مشاهده می کنید . ریسپانسیو یک نام انگلیسی است که معنی لغوی فارسی آن می شود واکنش گرا . وب سایت واکنش گرا وب سایتی است که خود را سازگار با سایز صفحه نمایش کاربر می  سازد. به دلیل استفاده بسیار از تبلت و مرورگرهای موبایل برای مرور وب طراحان وب مجبور شدند سایت را به گونه ای طراحی نمایند که در صفحه کوچک موبایل به خوبی نمایش داده شود. به همین دلیل از  media queries استفاده شد  تا سایر دستگاه کاربر را مشخص نماید و از تصاویر و صفحه بندی انعطاف پذیر در سایزهای مختلف استفاده شود .

ریسپانسیو کردن قالب ها از سال ۲۰۱۰ آغاز و در سال ۲۰۱۲ تقریبا بین تمام طراحان همه گیر شده است . البته هزینه ریسپانسیو کردن قالب فرق دارد و هزینه ای جداگانه از فرد سفارش دهنده دریافت می شود . دلیل اینکار هم طراحی و تغییر کدهای قالب اصلی است که زمان زیادی می برد  .
قالب های واکنش گرا این امکان را در اختیار بازدید کننده قرار میدهد تا در هر صفحه نمایشی مثل تبلت ، موبایل و کامپیوتر قالب را یک جور مشاهده کند.
اگر به آمار مشاهده فیس بوک توسط مروگرهای مختلف دقت کرده باشید ، بیشترین آمار باز شدن این صفحه از گوشی همراه و تبلت می باشد .

برای تست رسپانسیو واکنشگرا می توانید مرورگر خود را ازحالت maximize   خارج کنید و با موس خود صفحه مرور گر را کوچک و بزرگ کنید ، می بینید که سایز صفحه تغییر می کند اما نوشته ها و لینک ها همچنان خوانا هستند و نیازی به zoom in و یا  zoom out  و اسکرول ندارند ، این کار را هم در صفحه اصلی و هم در صفحات داخلی تست کنید

نتیجه گیری :
اگر به دنبال افزایش آمار بازدید وب سایت خودتان می باشید ناگزیر باید قالب را ریسپانسیو کنید تا در هر صفحه نمایشی سایت به درستی نمایش داده شود .

منبع : آسارایان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر