پست آموزشی

آموزش بستن اپتیکال درایو

آموزش اسمبل کردن کامپیوتر : بخش دوم بستن اپتیکال درایو
 بستن این قطعه نسبت به ۵ قطعه باقیمانده ساده تر می باشد ولی باز نیاز به آموزش دارد . ممکن است تا به حال اینکار را انجام نداده باشید و دقیقا ندانید کابل برق و دیتای آن باید به چه نحوی بسته شود . در ادامه روش انجام اینکار توضیح داده می شود . دقت داشته باشید که بستن دی وی رایتر در هنگام مونتاژ در آخرین مرحله انجام می شود و بنده به دلیل اینکه آموزشها پشت سرهم در سایت قرار می گیرد مقاله دوم را به اپتیکال درایو اختصاص دادم .

۱- بعد از بستن مادربرد باید درب کشویی دی وی دی رایتر را از جای خودش خارج کنید .
البته اگر درب دی وی دی رایتر تعبیه شده بر روی کیس به صورت باز شو می باشد نیاز به باز کردن آن ندارید ولی اگر به صورت یک پلاستیک می باشد باید آن را خارج کنید . نحوه خارج کردن هم به این شکل می باشد که از طرف داخل کیس باید به آرامی یک طرف پوشش را ظربه بزنید تا از جای خود خارج شود .

1 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

اگر کیس شما طبق استانداردهای جدید ساخته شده باشد نیاز به پیچ ندارید و باید از نگهدارنده های مخصوص کیس استفاده کنید . نگهدارنده ها در هر دو طرف کیس در جای پیچ قرار می گیرند و با فشار دست از بیرون به داخل چفت می شوند . برآمدگی هر دو نگهدارنده باید به طرف داخل کیس بسته شود . به تصاویر زیر دقت کنید .

2 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

3 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

4 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

در بعضی از مدل ها ابتدا باید دی وی دی رایتر را در جای مشخص شده قرار بدهید و سپس گیره ها را درون کیس به آن متصل کنید . به تصویر زیر دقت کنید کاملا مشخص شده است

5 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

در صورتیکه کیس شما نگهدارنده ندارد باید ۴ پیچ در طرفین ببندید . ۲ پیچ سمت راست . ۲ پیچ سمت چپ

6 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

حالا نوبت میرسد به اتصال کابل منبع تغذیه به دی وی دی رایتر . اگر کابل شما IDE (نسل قبلی کابل ها) به صورت نواری باشد باید از طرف بر آمدگی کابل در اسلت مشخص شده به آرامی قرار بگیرد . طرف دیگر کابل را نیز باید بر روی برد وصل کنید .
برای اتصال کابل برق نیز همین روش را انجام بدهید . کابل برق قدیمی در قسمت بالا دارای یک گردی می باشد که با توجه به رابط اپتیکال درایو به صورت صحیح باید در قسمت مشخص شده قرار بگیرد .

7 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

8 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

9 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

بستن اپتیکال درایو ساتا

رابط ساتا جدید ترین نوع کابل های انتقال دیتا و برق از منیع تغذیه می باشد که شکل آن نیز نسبت به نسل قدیمی کاملا متفاوت است . برای درک بهتر کابل نواری را با تصویر زیر که مربوط به یک کابل ساتا می باشد مقایسه کنید که چقدر از نظر ابعاد و شکل متفاوت است . کابل برق را نیز به همین شکل

10 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

کابل های ساتا دارای یک برآمدگی می باشند . قبل از جاز زدن به این زایده دقت داشته باشید زیرا در صورت شکستن ، محصول شما از گارانتی خارج می شود .

11 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

12 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

کابل ساتا را نیز همانند تصویر زیر با دقت بالا بر روی یکی از رابط های ساتا مادربرد متصل کنید

13 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

کابل برق ساتا نیز باید از منبع تغذیه گرفته شود . یکی از کابل های برق ساتا را بگیرید و همانند مرحله قبل به دی وی دی رایتر متصل کنید . تصویر کابل برق را می توانید در ۲ عکس زیر مشاهده کنید .

14 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

15 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش دوم بستن اپتیکال درایو

منبع : آسارایان

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر