پست آموزشی

آموزش قرار دادن یا تعویض CPU

آموزش اسمبل کردن کامپیوتر : بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU | پردازنده

دو بخش از مونتاژ کامپیوتر آموزش داده شده است . نوبت میرسد به قرار دادن یا تعویض پردازند . قرار دادن یا جا زدن CPU مربوط به سیستم های جدید و تعویض مربوط به بخش ارتقا کامپیوتر می باشد . هر دو بخش برای پردازنده های ۷۷۵ . ۱۱۵۰ , ۱۱۵۱ به صورت کاملا تصویری آموزش داده می شود . برای سری های جدید پردازنده های خانواده AMD نیز دو تصویر آماده کرده ام که در ادامه توضیح میدهم . نکته بسیار مهم : پردازنده های شرکت اینتل دارای ضمانتنامه نمی باشند و کوچکترین اشتباه باعث سوختن CPU می شود . پس به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره میکنم به صورت کاملا دقیق دقت کنید و هر کجا که شک برای انجام کاری داشتید دست نگه دارید و یکبار مواردی که توضیح داده ام را بخوانید .

۱- مغز کامپیوتر CPU می باشد . قسمتی که وظیفه پردازش بر عهده آن است . محل قرار گیری پردازنده در ۹۹ درصد مادربردها بالا سمت چپ می باشد . دقیقا زیر منبع تغذیه . به تصاویر زیر دقت کنید .

1 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

۲- هر سوکت پردازنده ای دارای یک اهرم می باشد که وظیفه نگهداشتن پردازنده را به عهده دارد . این اهرم باعث می شود پردازنده به صورت ثابت ، بدون حرکت در جای خود قرار بگیرد و در حرکت های شدید مشکلی برای آن بوجود نیاید . در پردازنده های اینتل باید اهرم را با انگشت کمی به طرف پایین فشار بدهید و به طرفی که مانعی وجود ندارد ، اهرم را حرکت بدهید تا آزاد شود . دو تصویر اول مربوط به پردازنده اینتل و تصویر بعدی مربوط به پردازنده AMD می باشد

2 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

3 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

19 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

۳- پردازنده های اینتل دو فرو رفتگی یا بریدگی در دو طرف خود دارند که باعث می شود راحت تر بتوانید متوجه شوید که پردازنده باید به چه صورتی در محل خود قرار بگیرد . این دو بریدگی در سوکت پردازنده هم وجود دارد به تصویر زیر دقت کنید .

4 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

16 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

۴- اما در پردازنده های MAD یک طرف پردازنده یک فلش وجود دارد . اگر پردازنده را برگردانید مشاهده می کنید که در قسمتی که فلش قرار گرفته است هیچ خاری وجود ندارد و این علامتی است برای قرار دادن پردازنده بر روی سوکت .

5 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

18 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

۵- حالا که متوجه شدید پردازنده باید به چه شکلی در سوکت قرار بگیرد به صورت مستقیم CPU را با دو انگشت شصت و اشاره بگیرید و از بالا به صورت مستقیم و آرام در محل مشخص شده قرار بدهید . تصویر اول مربوط به پردازنده ایتنل و تصویر دوم مربوط به پردازنده AMD می باشد .

6 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

7 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

۶-حالا باید قاب نگهدارنده پردازنده را روی CPU قرار داده و اهرم را به جای خود برگردانید . در پردازنده های AMD هم فقط باید میله را به جای خود برگردانید .

8 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

9 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

11 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

۷- نوبت میرسد به قرار دادن فن پردازنده . خنک کننده های اینتل دارای ۴ پایه نگهدارنده می باشند . هر خنک کننده ای دارای یک کابل است . کابل باید دقیقا در محلی قرار بگیرید که نزدیک ترین بخش به سوکت اتصال است .
تصویر اول مربوط به پردازنده AMD می باشد . ابتدا خنک کننده را روی CPU قرار بدهید . سپس ۲ اهرم برای محکم کردن فن وجود دارد که باید دقیقا در محل های مشخص شده قرار بگیرد . سپس اهرم اصلی که وظیفه ثابت کردن پایه ها را دارد باید به آرامی ۱۸۰ درجه چرخانده شود . هر کجا که احساس کردید اهرم به سختی حرکت می کند ، خنک کننده درست در مکان مشخص قرار نگرفته است .محل اتصال پین برق خنک کننده هم با CPU_Fan در مادربردهای مشخص شده است .
روش صحیح جا زدن سوکت همانند تصویر زیر می باشد

15 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

12 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

13 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

اما پایه های نگهدارنده پردازنده های اینتل دارای ۴ پلاستیک مشکی رنگ می باشند که بالای آنها علامت یک فلش مورب است . اگر بخواهید خنک کننده را در بیاورید باید با استفاده از پیچ گوشتی دوسو هر چهار اهرم را به صورت تک تک در جهت مخالف فلش بچرخانید و کمی پلاستیک مشکی رنگ را به طرف بالا بکشید تا آزاد شود .

اگر بخواهید خنک کننده را ثابت کنید باید پایه ها را بر روی ۴ سوراخ کوچک کنار سوکت پردازنده قرار بدهید و باانگشت دست به صورت ضربدری دو پایه را با هم فشار بدهید تا یک صدای جا افتادن از پایه ها به گوشتان برسد .

17 آموزش اسمبل کردن کامپیوتر بخش سوم قرار دادن یا تعویض CPU پردازنده

منبع : آسارایان


درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر