بیانیه ها مقالات تخصصی

نگاهی بر جدیدترین صنایع پوششی حوزه ساختمان

حتما شما هم داستان سه خوک را شنیده اید که هر کدام از سه خوک خانه ی خود را با یک نوع مصالح می سازند؛ اولی با خشت و گل، دومی با چوب و سومی با آهن. این داستان قدیمی به خوبی بیانگر این است که استقامت و ایمنی از قدیم برای مردم اهمیت داشته و آنها سعی داشته اند که ایمنی را از همین ابتدا به کودکان خود آموزش دهند.

تاثیر سازه های ایمنی بر زندگی بشری

تاثیر سازه های ایمنی بر زندگی بشری

ایمنی ساختمان تنها مربوط به حوادث و مقاومت آن در برابر آتش، زلزله و طوفان نمی شود به خاطر همین مسائل دیگری در ساخت و ساز مطرح است، برای همین ما سعی داریم در این مقاله به تاثیر سازه های ایمنی بر زندگی بشری بپردازیم. اما قبل از هر چیز باید این مسئله را روشن کنیم که چرا ایمن بودن برای بشر همیشه اهمیت داشته است.

نیاز به امنیت!

حفظ امنیت و تمایل به بقا چیزیست که بشر همواره دنبال آن بوده، اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که مردم دنیا در بدترین شرایط ممکن هم میل به بقا دارند حتی زمانی که به جای زندگی کردن مدام زجر می کشند. از همان ابتدا داشتن یک سرپناه مطمئن برای بشر در اولویت بوده است، برای همین در همان آغاز انسان های نخستین به غارها پناه بردند تا از شر بلا در امان بمانند، داشتن امنیت و میل بی اندازه و بی منطق به بقا و از همه جالب تر تمایل به تولید نسلی پوچ مسئله ای هستند که باعث می شود سازه های بشری روز به روز امن تر شوند و امکانات ساختمان ها برای ایمن تر شدن بیشتر شود.

ضد حریق

ضد حریق

ساختمان های ضد زلزله و ضد حریق روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود، حتی خودروها نیز به سمتی می روند که ضد حریق شوند تا انسان در آتش سوزی ها جان سالم به در برد. در مواقع آتش سوزی این ضد حریق ها متورم شده و مانع از رسیدن حرارت خیلی زیاد به سازه های زیرین می شود. بد نیست سری هم به وب سایت Thebalance(Fireproofing Method) بزنید و با ۵ روش متفاوت استفاده از ضد حریق برای سازه های مختلف آشنا شوید.

ایمنی در ساختمان

یکی از اتفاقاتی که همین اواخر افتاد تا ما را بیشتر متوجه این کند که به ایمنی احتیاج داریم حادثه دلخراش پلاسکو بود، اگر در این ساختمان از ایمنی استفاده می شد و سیستم های ضد حریق و کفپوش اپوکسی به کار می رفت شاید سقف طبقات با این سرعت پس از آتش سوزی فرو نمی ریخت، یا اتفاقی که برای ساختمانی در رشت چند سال پیش افتاد، پس از بارش برف فروان سقف نم پس داد و کاملا سقف این ساختمان فروریخت که با استفاده از عایق رطوبتی بام و صرف حداقل هزینه می شد از این حادثه ی ناگوار و خسارات بسیار مالی و جانی از آن پیشگیری کرد.

عایق رطوبتی بام

عایق رطوبتی بام

اگر چه مردم همچنان تمایل دارند که بقا پیدا کنند اما حس طمع آنها اجازه نمی دهد که این اتفاق بیافتد، اگر با صرف حداقل هزینه ای برای عایق رطوبتی بام یا استفاده از سیستم ضدحریق  می شد، هیچکدام از این اتفاقات نگوار روی نمی داد.

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

شاید جالب باشد که بدانید مردم برای زیبایی ساختمان و منزل خود بیشتر ارزش قائل هستند تا ایمنی، مصداق بارز این حقیقت را می توان در رنگ نما، کاغذهای دیواری گران قیمت و کفپوش پلی یورتان دید، متاسافانه مردم به جای توجه به نکات ایمنی و صرف هزینه برای رنگ نماهای ضدحریق، بودجه ی خود را به کفپوش های زیبا می دهند و حاضر نیستند حتی هزار تومان هم بابت کفپوش های ضدحریق بپردازدند!

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

در خصوص کفپوش های پلی یورتان نیز بد نیست بدانید که در صورت تقاضای کاربر، می توان با اضافه کردن ترکیبات گوناگون همچون ضد اسید، خاصیت مقاوم در برابر اسید را به آن بخشید و در محیط های آزمایشگاهی نیز از آن استفاده کرد.


منبع:

http://www.meekhkoob.ir

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر