دنیای لوازم الکترونیک

بررسی خنک کننده مایع سی پی یو (واترکولینگ) CAPTAIN 120

اگر می خواهید پردازنده شما در بدترین شرایط کاری ، یک درجه دمای آن افزایش پیدا نکند ، بد نیست CAPTAIN 120 را امتحان کنید . خنک کننده ای حرفه ای و تخصصی که خرید آن به کاربران معمولی (عین بنده) که نیاز تخصصی ندارند پیشنهاد نمی شود.در واترکولینگ ها، گرمای CPU به بلاک مسی منتقل می گردد. مایع کوولانت با گذر از روی سطح درونی بلاک مسی (که دارای شیارهای ریزی نیز هست) گرم می شود. سپس این مایع گرم شده، توسط لوله های ارتباطی به “رادیاتور” منتقل شده و گرمای خود را با رادیاتور مبادله می کند. رادیاتور گرم شده توسط فن خنک کننده خنک شده و در نهایت، گرما دفع و این چرخه به صورت متداوم تکرار می گردد.

واترکولینگ Captain 120
واتر کولر دیپ کول مدل کپتاین ۱۲۰ از خانواده قدرتمند گیمر استورم دیپ کول به تازگی وارد بازار داخلی شده و دارای ۴ بخش اساسی است:

۱- پمپ: پمپ این مدل بسیار باکیفیت طراحی شده است. پروانه داخلی متصل به پمپ از سرامیک Zirconia ساخته شده که با سرعت ۲۲۰۰ دور در دقیقه مایع کوولانت را می چرخاند. LED زیر لوگوی گیمراستورم دیپ کول در بدنه کناری هنگام فعالیت به خصوص شب هنگام جلوه زیبایی را از خود به نمایش می گذارد. این پمپ با سرعت ۲۸۰۰ دور در دقیقه و ۳ وات مصرف انرژی، عمری بالغ بر ۱۲۰ هزار ساعت دارد!

۲- بلاک مسی: بخش بلاک این مدل همانند مدل های قبلی از مس خالص تولید شده است. سطح بیرونی صیقل خورده تا بیشترین تماس را با سطح IHS پردازنده داشته باشد. بخش داخلی بلاک توسط دستگاه CNC به شیارهایی به ضخامت ۰٫۲ میلیمتر مجهز شده است که میان این شیارها، مایع کوولانت عبور کرده تا عملیات گرماگیری به بهترین نحو انجام پذیرد.

۳- بخش رادیاتور: رادیاتور ۱۲۰ میلیمتری این محصول از آلومینیوم خالص ساخته شده که وجود باله های آلومینیومی نازک و مارپیچ از راندمان بالای آن حکایت دارد. لوله های ارتباطی، مایع کوولانت گرم شده را از پمپ به رادیاتور انتقال داده تا عملیات دفع گرما با کیفیت بیشتری انجام گیرد.

۴- فن خنک کننده: رادیاتور پس از ورود مایع کوولانت گرم شده به آن، گرم شده و نیاز است تا دمای آن دفع گردد. در این مدل یک فن ۱۲۰ میلی متری با عمری بالغ بر ۱۰۰ هزار ساعت وظیفه خنک سازی رادیاتور را بر عهده دارند. کیفیت در ساخت، مدار الکترونیکی، امکان جداسازی پروانه از فن برای شستشو از ویژگی های فن های این محصول است. اما سرعت چرخش فن های ۱۲۰ میلیمتری ۶۰۰ تا ۲۲۰۰ دور در دقیقه اعلام شده تا کمترین میزان تولید نویز و صدا را ایجاد کنند.

واتر کولینگ مدل Captain 120 گزینه بسیار مناسبی برای کاربرانی است که کیس آنها ساده تر و از فضای کمتری برای نصب واترکولینگ برخوردار است چرا که این محصول با رادیاتور ۱۲ سانتیمتری به راحتی می تواند به جای فن خروجی کیس نصب شده و مورد استفاده کاربران قرار گیرد. همچنین مدل های مدل Mealstorm 120، Mealstorm 120K، Captain 240 و Mealstorm 240 به عنوان مدل هایی از خنک کننده های آبی CPU های اینتل و ای ام دی توسط فروشگاه فرانوشاپ عرضه می گردند.

منبع: آسارایان

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر