دنیای لوازم الکترونیک

جان النبی، پیشگام لپ‌تاپ درگذشت

لپ‌تاپ

صنعت لپ‌تاپ یکی از پیشگامان بی سروصدا اما تاثیرگذار خود را از دست داد. “جان النبی” (John Ellenby)، مدیر عامل شرکت گرید سیستمز (Grid Systems) چند روز پیش در سن ۷۵ سالگی درگذشت و این در حالی است که هنوز علت مرگ او مشخص نشده. شرکت او (خصوصا طراح فقید آن ویلیام ماگریج (William Moggrige)) به خاطر ساخت Compass، اولین لپ‌تاپ تاشوی موفق، مشهور است. این ماشین در زمان خود یعنی سال ۱۹۸۲ (معادل ۱۳۶۱) ضخیم بود و یک نمایشگر خیلی کوچک داشت و با قیمت ۸٫۱۵۰ دلار در آن زمان بسیار گران‌قیمت به شمار می‌آمد.
النبی گذشته از آن کامپیوتر در عرصه‌های دیگر هم بسیار تاثیرگذار بود. پیش از گرید او در مرکز تحقیقات پیشگامانه‌ی پالتو آلتوی زروکس (Xerox’s Palo Alto Research Center) کار می‌کرد. او روی آلتو کار کرد که قالب آنچه لیزا و مک اپل می‌شد، بود و دنباله‌ای را توسعه داد که مستعد رشد و ترقی بود. او هم‌چنین یک شرکت سازنده‌ی تبلت به نام Agilis را تاسیس کرد و از طریق شرکت دیگری به نام جئووکتور (GeoVector) به پیشرفت تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented Reality) و جهت‌یابی (Navigation) کمک کرد.
می‌توان گفت که بعضی از آفریده‌های النبی کامل نبودند. لپ‌تاپ‌ها تا بعد از یک دهه یعنی زمانی که بعدها در سیستم‌هایی مثل پاوربوک اپل (PowerBook) و تینک‌پد (ThinkPad) شرکت IBM تکامل یافتند، موفقیت خاصی کسب نکردند. اما به هیچ عنوان نمی‌توان تفکر جلوتر از زمان او را انکار کرد؛ کسی که در تبدیل ایده‌های جاه‌طلبانه به دستگاه‌هایی که می‌توان خرید، استعداد داشته است.

منبع: دیجیکالا

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر