برندهای تکنولوژی

گوگل دلایل زیادی برای خرید اچ‌تی‌سی دارد

شایعات جدید از تلاش گوگل برای خرید شریک قدیمی و کهنه‌کار تایوانی خود یعنی اچ‌تی‌سی صحبت می‌کنند، البته قرار است طی این معامله تنها بخش موبایل این شرکت به فروش گذاشته شود و بخش‌های دیگر مثل دستگاه واقعیت مجازی Vive جز این معامله نیستند. به‌ نظر می‌رسد که این انتقال در مراحل پایانی قرار دارد و مذاکرات بین دو طرف به نتایج مثبتی رسیده است. در ادامه همراه زیفا باشید.

هر دو طرف تاکنون درباره‌ی این توافق سکوت کرده‌اند و هیچ یک آن را تکذیب نکرده‌اند ولی هنوز بطور دقیق جزئیات این معامله فاش نشده است و اطلاعی از قیمت‌گذاری و دیگر موارد نداریم. البته گوگل پیش‌تر هم اقدام به خرید یک کمپانی سازنده موبایل کرده است و با پرداخت چیزی در حدود ۱۲٫۵ میلیارد دلار شرکت موتورولا را خریداری کرد اما در نهایت در یک شکست تمام عیار، مجبور به فروش آن به لنوو تنها با قیمت ۲٫۹ میلیارد دلار شد.

گوگل موتورولا را خرید

بطور کلی هدف غول فناوری از انجام چنین معاملاتی، ورود مستقیم به بازار فروش گوشی‌های هوشمند است و قصد دارد خود به طراحی و تولید یک دستگاه اندرویدی بپردازد تا بتواند مستقیما با آیفون‌های اپل رقابت کند. دفعه‌ی قبلی اما همکاری خاصی میان موتورولا و گوگل صورت نپذیرفت و دو شرکت عملا مستقل از هم کار می‌کردند و این باعث شد که این شرکت آمریکایی به هدف خود نرسد.

نکسوس 6

اگر به گذشته نگاهی بی‌اندازیم، متوجه می‌شویم بین اچ‌تی‌سی و گوگل همکاری‌ها و شراکت‌های زیادی صورت گرفته است؛ برای مثال اولین شرکتی که به سیستم عامل اندروید اعتماد کرد و به تولید گوشی هوشمند T-Mobile G1 با سیستم عامل اندروید پرداخت، همین اچ‌تی‌سی بود. گستره‌ی همکاری بین این دو شرکت فقط به اینجا ختم نمی‌شود، تولید اولین و آخرین مدل‌های نکسوس گوگل (نکسوس وان و نکسوس ۹) را هم این شرکت عهده‌دار بود و این مشارکت همچنان پابرجاست و گوشی هوشمند پیکسل (و احتمالا پیکسل ۲) نیز از جمله‌ی آن‌ها است.

نکسوس وان

این همکاری خوب نوید یک موفقیت بزرگ را در آینده به گوگل می‌دهد و اچ‌تی‌سی می‌تواند بازوی سخت افزاری این شرکت را به عهده بگیرد و در کنار این غول آمریکایی نیاز نرم افزاری خود را تامین کند. بی‌شک در صورت تحقق این اتفاقات رقابت تنگاتنگ و سختی میان اپل و گوگل در بازار فروش اسمارت فون‌ها به وجود خواهد آمد که صد البته به نفع مشتری نیز هست.

منبع:ترنجی

درباره نویسنده

رضا گشتاسبی

ارسال نظر