دنیای سرعت

ام وی ام X22 ؛ شاسی بلند جدید چری در ایران

chery-tiggo-3x-2016

chery-tiggo-3x-2016

بزودی شاسی‌بلند جدید چری، به خانواده ام‌وی‌ام در ایران اضافه می‌شود. X22 برادر دوقولوی X33S است ولی ظاهر جذاب‌تری دارد.

چری تیگو۳، مدت‌هاست که در بازار کشورمان با نام ام وی ام X33 فروخته می‌شود. این شاسی‌بلند چینی این روزها با نام X33S تحویل مشتریان می‌شود. X33S در واقع دومین فیس‌لیفت چری تیگو۳ و محصول ۲۰۱۴ است. اما در بازار چین X33S یک برادر دوقلو هم دارد؛ برادری که البته شبیهش نیست!

کاملا جدید: مدل ۲۰۱۶

اواسط سال ۲۰۱۶ بود که چری نسخه متفاوتی از X33S را در نمایشگاه پکن رونمایی کرد. نام این مدل جدید، تیگو ۳X است که البته در برخی بازارها مثل برزیل از ابتدای ۲۰۱۷ با نام تیگو ۲ فروخته می‌شود. اما برای بازار ایران، نام ام‌وی‌ام X22 را برایش انتخاب کرده‌اند. X22 تقریبا همان ویژگی فنی X33S را دارد ولی ظاهرش را به کلی تغییر داده‌اند تا حالا مشتریان جوان نیز برای خریدنش به وسوسه بیفتند.

گالری تصاویر

بزرگترشدن چراغ‌ها، طراحی مجدد قسمت انتهایی خودرو که منجر به قوس بیشتر سقف شده است، زه‌های پلاستیکی مشکی رنگ در اطراف گلگیرها و نهایتا رینگ‌ها و سپرهای جدید همگی دست به دست هم داده‌اند تا از X22 ، شاسی‌بلند شبه‌اسپرتی بسازند. کابین X22 نیز تفاوت بسیار اندکی با کابین X33S دارد.

طول عرض ارتفاع فاصله محوری وزن حجم باک
X22 ۴,۲۰۰mm ۱,۷۶۰mm ۱,۵۷۰mm ۲,۵۵۵mm ۱,۲۱۵  (دستی)

۱۲۴۵ (اتومات)

۵۰L
X33S ۴,۴۱۹mm ۱,۷۶۵mm ۱,۶۵۱mm ۲,۵۱۰mm ۱,۳۷۵ (کامفورت)

۱,۴۲۰ (لاکچری)

۵۵L
چه پیشرانه‌ای دارد؟

از نوامبر ۲۰۱۶ فروش X22 در بازار چین آغاز شد. در چین X22 فقط یک پیشرانه و دو گیربکس ۵ سرعته دستی یا ۴ سرعته اتومات دارد که مشخصاتش را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. رسانه‌های چینی می‌گویند ممکن است سال ۲۰۱۷ چری یک پیشرانه ۱٫۲ لیتری توربو با قدرتی در حدود ۱۵۰ اسب‌بخار نیز روی آن قرار دهد. اما نوع پیشرانه X22 برای ایران هنوز چیزی مشخص نیست هرچند که تجربه نشان‌داده است پیشرانه‌های چری الزاما با پیشرانه‌های ام‌وی‌ام یکسان نیستند!

پیشرانه قدرت گشتاور سرعت مصرف ترکیبی
۱,۴۹۷cc ۱۰۵hp ۱۳۵nm ۱۷۰km/h ۵٫۹L (دستی) – ۶٫۱L (اتومات)
چه قیمتی دارد؟ 

از نام X22 پیداست که قیمتش قطعا کمتر از X33S است! ولی برای آنکه خیالمان راحت شود باید به بازار چین برویم؛ در آنجا X22 حدود ۵۹ هزار یوآن قیمت پایه‌ای دارد؛ یعنی ۱۰ هزار یوآن ارزان‌تر از X33S و تقریبا معادل قیمت آریزو۵ در چین. بنابراین می‌توان حدس زد که در بازار ایران قیمت پایه‌ای X22 از حدود ۷۰ میلیون تومان آغاز شود.

منبع : جی اس ام

درباره نویسنده

علی محمدی تبار

علی محمدی تبار

سلام
دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. خوشحالم که میتونم تو زمینه های تکنولوژی و خودرو اطلاع رسانی کنم. امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شود.
مشتاق نظرات شما... .

ارسال نظر