دنیای سرعت

چگونه خودروی خود را مخمل کنیم؟

تویوتا GT86

تویوتا GT86

مقدمه
در سال های اخیر موارد مختلفی برای خاص شدن یک خودرو گسترش پیدا کرده که از معروف ترین آنها مات کردن بدنه خودرو است. موردی که اخیراً در کشور ما نیز رواج پیدا کرده و به راحتی می توان خودروهای مختلفی که رنگ بدنه آنها مات هستند را پیدا کنید. اما در این مقاله قصد داریم به نوع دیگری از این موارد بپردازیم که بسیار خاص تر از مات شدن بدنه خودرو است و شاید تعداد خودروهایی که در کشور تا به حال تن به این مورد داده باشند، به سختی به انگشتان دست هم برسد. بله همانطورکه از عکس های این مقاله تا بحال متوجه شده اید، روکش مخمل برای یک خودرو است که براحتی می تواند چشم هر رهگذری را به چنین خودرویی بدوزد!
با وجود اینکه این روکش و تغییر روی یک تویوتا GT86 زیبا در تهران انجام شده، اما در این مقاله قصد نداریم که در مورد این خودرو صحبت کنیم و می خواهیم به صورت خاص به چگونگی پیاده سازی این روش، مشکلات و هزینه های آن بپردازیم.

روکش مخمل چیست؟

روکش مخمل را باید یکی از جدیدترین و خلاقانه ترین روکش های چند سال اخیر بدانیم به طوریکه حتی در سال ۲۰۱۲ و در نمایشگاه SEMA توانست جایزه یکی از ۱۰ خلاقیت جالب را بدست آورد.
این روکش مخمل در حقیقت به صورت خود چسب است و برای چسباندن آن به خودرو احتیاج به چسب نیست. البته تنها کاربرد آن استفاده بر روی سطح خارجی خودرو نیست و می توان از آن در داخل کابین نیز استفاده کرد و قسمت هایی از آن را به روکش مخمل مزین کرد.

تویوتا GT86

تویوتا GT86

درست است که چسباندن این روکش ممکن است به نظر ساده بیاید ولی این کار اصلاً ساده نیست و اجازه دهید افراد مجرب چنین امری را انجام دهند.

روکش مخمل چقدر عمر می کند؟

البته این یک موضوع نسبی است و قطعاً به شرایط نگهداری شما باز می گردد. اما اگر در شرایط عادی و استفاده روزمره و زیر نور آفتاب از چنین روکشی استفاده کنید، حدود ۳ سال برای شما عمر خواهد کرد.

کجا روکش مخمل کنیم؟

احتمالاً در اولین مرحله این تصور باشد که چنین روکشی را نمی توان در داخل پیاده سازی کرد و حتماً باید در خارج از کشور چنین کاری صورت پذیرد ولی باید گفت که در خودروی مورد بحث ما، این روکش در تهران روی خودرو نصب شده و لذا چنین کاری در داخل نیز امکان پذیر است. البته این پیاده سازی ممکن است تا ۲ روز طول بکشد.

چقدر هزینه دارد؟

قطعاً هر خاص بودن هزینه ای هم دارد. حال هر چقدر بیشتر بخواهید خاص شوید، باید بیشتر خرج کنید. این نوع روکش و پیاده سازی آن روی خودرو هم اصلاً ارزان نیست و باید برای آن حسابی خرج کنید. اگر به موسسات مختلف که چنین کاری را انجام می دهند سری بزنید متوجه رنج قیمت مختلفی برای پیاده سازی آن خواهید شد که همگی رقم های بالایی هستند و شاید ارزان ترین قیمتی که برای یک روکش مخمل ساده پیدا کردیم چیزی در حدود ۱۰ میلیون تومان بود.

تویوتا GT86

تویوتا GT86

اما این روکشی که برای GT86 ما بکار گرفته شده با توجه به خودرو، پیاده سازی و استفاده از رنگ های مختلف کمی بیشتر هزینه داشته و حدود ۲۰ میلیون تومان آب خورده است.

شرایط نگهداری چگونه است؟

یکی از سوالات مرسومی که در مورد چنین خودروهایی پرسیده می شود، شستشوی آن است. در مورد خودرویی با روکش مخمل باید گفت که هیچ مشکلی برای رفتن به کارواش های عادی وجود ندارد و می توانید با همان فشار آب این خودرو را تمیز کنید. اما دو نکته وجود دارد. یکی اینکه نباید از واکس استفاده کنید که اصلاً استفاده از واکس روی چنین روکشی از پایه بی معنی است! و دیگر این که بعد از شستشو لازم به خشک کردن وجود ندارد و خود به خود خشک خواهد شد.

تویوتا GT86

تویوتا GT86

البته در همین قسمت می توان به یک موضوع دیگر نیز اشاره کرد که اگر چنین روکشی را روی خودروی خود داشته باشید و هوا بارانی باشد، برخلاف دیگر خودروها که باعث کثیف شدن بدنه می شود، هوای بارانی و بارش روی چنین روکشی باعث تمیزتر شدن آن می شود و شاید از تنها افرادی باشید که بارش باران روی خودروی شما باعث خوشحالیتان خواهد شد.

می توان این روکش را برداشت؟

این روکش تنها یک لایه روی بدنه شما است و در حقیقت به غیر از جذابیت ظاهری، یک نوع محافظ برای بدنه نیز محسوب می شود. حال اگر قصد داشتید این روکش را بردارید، و یا برای هر دلیلی دیگر علاقه ای به داشتن این روکش روی خودرو خود نبودید، می توانید این روکش را از خودرو به راحتی بردارید و دوباره خودرو را به حالت اولیه بازگردانید. اما توصیه می شود این کار را خودتان انجام ندهید و اگرچه این کار ساده به نظر می رسد ولی اجازه دهید یک متخصص این روکش را از روی خودروی شما بردارد.

اصلاً توصیه می کنید؟

با صاحب خودرو که صحبتی کوتاه داشتم و از تجربه ایشان در مورد داشتن چنین خودرویی پرسیدم و اینکه اصلاً ایشان توصیه می کنند که با توجه به هزینه ها و مشکلات آن، خودروی خود را مزین به روکش مخمل بکنیم یا خیر، جواب دادند که در ایران شاید آنچنان جواب ندهد و مشکل اصلی در فروش چنین خودرویی است. از آنجایی که روکش مخمل در ایران اصلاً جا نیافتاده، لذا در فروش چنین خودرویی دچار مشکل می شوید و هر کسی حاضر نیست این خودرو را خریداری کند مگر اینکه مانند شما به این روکش علاقه داشته باشد.

تویوتا GT86

تویوتا GT86

البته در نهایت ایشان اظهار داشتند که با تمامی این مشکلات به دلیل علاقه به چنین روکشی آن هم روی یک GT86 با تمام جان تمامی مسائل را به جان خریده اند و شاید اگر علاقه وجود داشته باشد، داشتن یک خودرو با روکش زیبای مخمل بسیار هم لذت بخش باشد.

در انتها از آقای شایان خالدی کمال تشکر را داریم که وقت و دانش خود را برای تهیه این گزارش در اختیار گروه خودروبانک قرار دادند.

منبع : خودرو بانک

درباره نویسنده

علی محمدی تبار

علی محمدی تبار

سلام
دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. خوشحالم که میتونم تو زمینه های تکنولوژی و خودرو اطلاع رسانی کنم. امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شود.
مشتاق نظرات شما... .

ارسال نظر