دنیای سرعت

جنگ آلمان و ایتالیا، پورشه ۹۱۱ یا مازراتی گرن کبریو؟

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

از جنگ جهانی شروع شد…
سال ۱۹۳۹ میلادی. جنگ جهانی دوم و اتحاد رایش سوم و دوچه برای تسخیر کره زمین. هر دو سو اسلحه ها را روی هم گذاشتند تا کل جهان را از آن خود کنند. اما گویا درون این دو لشکر آلمانی و ایتالیایی نیز تفرقه ای وجود داشت. تفرقه ای که بعده ها در عملکرد دو جبهه نمایان شد. دیگر ژرمن ها حرفی را جز غلبه بر دشمن متوجه نمی شدند. نوادگان هیتلر حتی پا را فراتر گذاشته و برخلاف روال گذشته در جام جهانی ۹۰ و در خاک ایتالیا جام قهرمانی را درو کردند تا در شیپور جنگ در زمین دوستان قدیمی خود بدمند و نشان دهند که هنوز همان نبرد قدیمی ادامه دارد، اما اینبار در میدانی دیگر!
هنوز هم گرمای آتش جنگ جهانی خیابان های کشورهای جهان را گرم نگه داشته لیک با اسلحه هایی آهنین و چهره ای دلنشین. درون خاک ایران نیز این جنگ در جریان است و شلیک توپخانه ژرمن ها با ۹۱۱ اصیل و خشمگین، به سوی قلعه گرن کبریو با طراحی طلایی فندی همچنان شراره های این آتش را شعله ورتر می کند.

معرفی دو جبهه
به تست امروز برگردیم. معمولاً مقایسه دو خودرو کار بسیار مفید و جالبی است. در هر رنج قیمتی گرفته مثل مقایسه ریو با پرشیا یا مقایسه اسپورتیج و توسان می تواند به خریدار کمک شایانی کند. حال در این تست قصد داریم به رنج قیمتی بالای ۱ میلیارد برویم و در آن ابرهای(!) دست نیافتنی نیز مقایسه ای داشته باشیم که اگر ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به دستمان رسید، بالاخره مازراتی گرن کبریو فندی بخریم یا پورشه ۹۱۱ کاررا S ؟
البته ممکن است چنین پولی هیچ وقت به دست اکثر ما نرسد اما کنار هم قرار دادن این دو خودروی جذاب و خوش صدا به خودی خود هیجان انگیز و دیدنی است و به قول معروف اینجا میدان نبرد غول های مرحله آخر است!
در یک طرف این رقابت مازراتی گرن کبریو فندی (Fendi) قرار دارد. فندی در حقیقت نوعی طراحی و رنگ این خودرو است که با همکاری خانه طراحی لوکس مد، فندی انجام شده است. این نوع طراحی در سال ۲۰۱۱ در نمایشگاه فرانکفورت معرفی شد و در کل دنیا تنها ۵۰ دستگاه از آن ساخته شده است. روی داشبورد هر کدام از این ۵۰ دستگاه حک شده که چندمین نمونه از فندی است و همانطورکه می بینید خودروی مورد نظر ما نسخه شماره ۱۸ است.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

در این طراحی رنگ خاص بدنه به همراه نقاط طلایی رنگ، تلفیق رنگ زرد و خاکستری برای داشبورد، رینگ های ۲۰ اینچی به همراه لوگوی فندی در مرکز آن، روکش چرمی صندلی ها با بهترین چرم فندی Grigio Chrono و طراحی قسمت های مختلف دیگری نیز دیده می شود که آن را کاملاً از مدل های استاندارد متمایز می کند.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

زمانی که مازراتی توسط شرکت آرتاتاک موتور وارد ایران شد، هنوز ممنوعیت ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی وجود نداشت و این شرکت توانست اکثر مدل های مازراتی از جمله کواتروپورته در نسخه های استاندارد، S و GTS و گرن کبریو استاندارد و S و مدل گرن توریسمو را وارد کند. در آن زمان (و حتی در حال حاضر) مازراتی توانست با توجه به چهره متفاوت، برندی لوکس و پیشرانه هایی حجیم و صد البته غران نام خود را به عنوان خودرویی فوق لوکس در ایران جای بیندازد. متاسفانه با تصویب منع واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی، عرضه مازراتی به کل قطع شد ولی تشنگی بازار به وجود چنین خودروهایی آنقدر بود که همیشه و با معرفی نسل های جدید کواتروپورته و یا حتی گیبلی، می توانستیم نمونه های صفر کیلومتر آن را در نمایشگاه های خودرو ببینیم. لذا اگر قصد خرید یک مازراتی صفر کیلومتر حتی مدل گیبلی را داشته باشید، بعید می دانم که مشکلی باشد و می توانید به راحتی یکی از آنها را تهیه کنید.
اما در مقابل اسطوره خودروهای اسپرت ایستاده است. پورشه ۹۱۱ کاررا S که چندی پیش در پیست نمونه کروک آن را تست کرده بودیم و فیلم تست و معرفی پورشه ۹۱۱ کاررا S را در سایت قرار داده بودیم. اما نمونه مورد آزمایش نسخه کوپه همان مدل است و رنگ آن قرمز گیلاسی یا همان Cherry Red می باشد که در ایران تنها دو دستگاه به چنین رنگی مزین شده اند.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

شاید صحبت کردن در مورد یک ۹۱۱ کار بیهوده ای باشد و همین که نام این خودرو بیاید، تمامی عقبه و افتخارات آن یکی پس از دیگری بر پشت نام آن صف خواهند کشید. استیل، طراحی، مهندسی و کیفیت ساخت پورشه همیشه زبانزد خاص و عام بوده و محصولات این شرکت به عنوان سنگ محک دیگر شرکت ها محسوب می شوند.
پورشه کمی قبل از ورود مازراتی توسط شرکت معین موتور وارد شد و توانست مدل هایی از کیمن و باکستر و ۹۱۱ را وارد کند و در کنار آنها نیز مدل های پانامرا و کاین نیز وارد بازار تشنه داخل شدند. پورشه از آنجاییکه نامی شناخته شده دارد، توانست به سرعت فروش خود را در ایران ثابت کند و با توجه به اینکه دیگر رقیبان آن نیز همانند فراری و یا لامبورگینی (برای مدل ۹۱۱) در ایران حضور نداشتند، پورشه توانست به راحتی در حیاط خلوت خود یکه تازی کند.
اما این روزها این برند از چنان محبوبیتی برخوردار است که همانند مازراتی نمونه های صفر کیلومتر آن با شرایط خاص کماکان وارد می شوند و حتی می توان به طور مثال پانامرا توربو را که یکی از قدرتمندترین محصولات پورشه است، در خیابان های پایتخت مشاهده کرد.

لشکر اسب های زین شده
به این دلیل چنین عنوانی را انتخاب کردیم چون وقتی صحبت از خودروهای اسپرت و لوکسی در چنین سطحی به میان می آید، بحث قدرت تولیدی آن ها به بالای ۳۰۰ اسب و حتی بالای ۴۰۰ اسب می شود و اینجاست که قدرت تولید موتورهایی با بهره وری بالا و به رخ کشیدن تکنولوژی هر شرکت به طرف مقابل نمایان می شود.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

ابتدا به سفیر ایتالیا می رویم. در زیر درپوش کشیده این خودرو یک پیشرانه عظیم الجثه ۸ سیلندری ۴٫۷ لیتری قرار دارد که دقیقاً ۴۶۹۱ سی سی حجم دارد و می تواند حداکثر ۴۳۴ اسب بخار در ۷۰۰۰ دور در دقیقه و ۴۹۰ نیوتن متر گشتاور را در ۴۷۵۰ دور در دقیقه از طریق گیربکس ۶ سرعته خودکار روانه چرخ های عقب کند.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

اما آلمانها برای مقابله با چنین حجمی آرام ننشسته اند و در حقیقت خود را نه تنها در برابر مازراتی بلکه در مقابل رقیب دیرینه خود یعنی فراری می بینند. لذا همسو با اصالت محصولات خود موتوری را در وسط ۹۱۱ قرار داده اند که فقط می توان به درب آن نگاه کرد(!) و به هیچ وجه راهی برای رسیدن به آن وجود ندارد.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

شاید برای رقابت با مازراتی، آلمانها سنگ تمام گذاشته اند و روی کاررا S یک موتور ۶ سیلندر ۳٫۸ لیتری را نصب کرده اند که می تواند حداکثر ۴۰۰ اسب بخار و گشتاور فوق العاده ۴۴۱ نیوتن متر را تولید می کند. زمانی متوجه می شوید که مهندسی آلمانی در چه سطحی است که به عملکرد این دو توجه کنید و متوجه شوید که کاررا S با موتور ۶ سیلندر ۳٫۸ لیتری و گیربکس PDK می تواند در عرض ۴٫۳ ثانیه به مرز صد کیلومتر در ساعت برسد یعنی ۰٫۹ ثانیه سریع تر از گرن کبریو با موتور ۴٫۷ لیتری (شتاب ۵٫۲ ثانیه برای مازراتی). البته در این فاکتور نباید بدن ورزشکار کاررا S را نیز نادیده بگیریم چون این ژرمن تنها ۱۴۱۵ کیلوگرم وزن دارد در صورتیکه ایتالیایی این رقابت نزدیک به ۲ تن یعنی ۱۹۸۰ کیلوگرم وزن دارد و تاثیر این اضافه وزن را می توانستیم در قابلیت مانور هر خودرو نیز مشاهده کنیم.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

پشت خط استارت
کلید هر خودرو را گرفته تا پشت هر فرمان نشسته و تستی هر چند کوتاه را از هر کدام داشته باشیم. ابتدا از گرن کبریو شروع می کنیم. در داخل این ایتالیایی خوش چهره همه چیز به خوبی و با ارگونومیک مناسبی قرار گرفته و اگر اولین بارتان باشد که سوار این خودرو می شوید، هیچ مشکلی در راه انداختن آن و استفاده از تجهیزات و دکمه ها نخواهید داشت.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

خودرو را استارت زده و به یکباره صدای غرش سیستم اگزوز تمام خیابان را می لرزاند. البته با این صدا در طول راه کمی آشنا شده بودیم و زمانی که با کاروانی ۲٫۵ میلیاردی از خیابان های شهر عبور می کردیم تا به محل عکاسی برسیم، صدای طنین انداز این دو رقیب تمامی چشم های خیابان را به سوی خود خیره می کرد و شیشه های شهر را می لرزاند.

با شروع حرکت مازراتی، اولین چیزی که جلب توجه می کند همین صدای اگزوزی است که در داخل نیز می آید تا همیشه به شما گوشزد کند تا ۸ سیلندر با ۴۳۴ اسب فندی آماده خدمت رسانی هستند. بالاخره نمی شود که پشت گرن کبریو نشست و کمی شیطنت نکرد! لذا پا را تا آخر روی پدال گاز می گذارم و به یکباره صدایی خشمگین از عقب به گوشم می خورد و از شتاب فوق العاده آن در صندلی فرو می روم. سعی می کنیم با چند تست قدرت مانور و ترمزهای آن را نیز بسنجیم و باید گفت که در مازراتی همه چیز عالی و در حد و اندازه قیمت آن طراحی شده و چه از نظر ترمز و چه از نظر هندلینگ کاملاً راضی کننده است و حتی یک لحظه هم به فکر وزن ۲ تنی آن نمیافتید.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

اما با برگشت به محل عکاسی نوبت پورشه ۹۱۱ کاررا S می شود. خودرویی که پیش از این چندین بار در تست های مختلف تجربه رانندگی با آن را داشته ایم و هر بلایی که فکر کنید سر آن آورده ایم!
با نشستن پشت فرمان ۹۱۱ به راحتی می توان حس متفاوت و شخصیت خاص آن را دید. نوع قرار گیری پشت فرمان، صفحه کیلومتر شمار و گیربکس و … همگی به شما تلقین می کنند که شما پشت یک خودروی اسپرت نشسته اید و هدف اصلی از تولید این خودرو جوییدن آسفالت کف خیابان است!

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

با شروع حرکت با ۹۱۱، حس متفاوتی نسبت به گرن کبریو به شما تزریق می شود و شتاب گیری های آن با وجود ۲ سیلندر کمتر و حجمی کوچکتر نسبت به مازراتی، بسیار وحشی تر و آماده تر از آن است و شاید لازم نباشد که در مورد گیربکس PDK و عملکرد آن صحبت و عملکرد بسیار تیز و سریع آن را توصیف کرد.

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

Maserati Gran Cabrio vs Porsche 911

کدامیک؟

حال فرض کنید که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در جیب دارید و بین این دو گزینه مانده اید. باید گفت که شخصیت و هدف تولید از این دو خودرو کمی متفاوت هستند. در یک طرف مازراتی قرار دارد که هدف اصلی آن تولید یک خودرو لوکس با برندی خاص و چهره ای متفاوت است و در کنار آن با کمک پیشرانه ای قدرتمند و حجیم می تواند به راحتی از پس خود برآید و به اندازه یک خودروی اسپرت هم رده ای خود، قدرت و نیرو را در اختیار شما قرار دهد.
اما در مقابل ۹۱۱ قرار دارد که هدف اصلی تولید آن خودرویی اسپرت با قابلیت های آن است و تمامی مهندسی انجام شده در این راه برای رسیدن به این هدف و داشتن عملکردی فوق العاده به عنوان یک لوکس اسپرت است و یقیناً پورشه در این کار حرفه ای می باشد.
لذا باید گفت که جدا از اینکه در بازارهای جهانی چگونه است، در ایران خودروی مازراتی و این برند لوکس تر از پورشه بین مردم جا افتاده و اگر از خرید خود قصد دارید بیشتر به لوکس بودن خودروی زیر پایتان فکر کنید، قطعاً مازراتی گزینه مناسبی برای شماست اما اگر کمی به اصطلاح اهل ماشین بازی هستید و قابلیت های رانندگی و نوع تعویض دنده و لانچ و … برای شما بیش از لوکس بودن اهمیت دارد، در خرید ۹۱۱ شک نکنید.
در انتها جا دارد از آقایان محمد حسینیان (مالک خودروی مازراتی) و عطا ماجدی (مالک خودروی پورشه) برای صرف وقت و در اختیار قراردادن خودروهایشان برای انجام این تست توسط گروه خودروبانک کمال تشکر را داشته باشیم.

مشخصات فنی
مدل مازراتی گرن کبریو فندی پورشه ۹۱۱ کاررا S
پیشرانه ۸ سیلندر ۴٫۷ لیتری ۶ سیلندر ۳ لیتری
گیربکس شش سرعته خودکار هفت سرعته دوبل کلاچ PDK
حداکثر قدرت ۴۳۴ اسب بخار در ۷۰۰۰ ۴۰۰ اسب بخار در ۷۴۰۰
حداکثر گشتاور ۴۹۰ نیوتن متر در ۴۷۵۰ ۴۴۱ نیوتن متر در ۵۶۰۰
شتاب صفر تا صد ۵٫۲ ثانیه ۴٫۳ ثانیه
حداکثر سرعت ۲۸۵ ۳۰۳
وزن خودرو ها ۱۹۸۰ کیلوگرم ۱۴۱۵ کیلوگرم
قیمت در بازار ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون

منبع : خودرو بانک

درباره نویسنده

علی محمدی تبار

علی محمدی تبار

سلام
دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. خوشحالم که میتونم تو زمینه های تکنولوژی و خودرو اطلاع رسانی کنم. امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شود.
مشتاق نظرات شما... .

ارسال نظر