دنیای سرعت

قدرت ۶۰۰ اسب بخاری برای بی ام و M4 GTS تیونینگ G-Power

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

ضرب المثل دست بالای دست بسیار است در مورد سریع ترین محصول امروزی بی ام و صدق می کند. اگر می خواهید بدانید داستان از چه قرار است باید عرض کنم که سری ۴ بی ام و نسخه ویژه ای تحت نام مدل M دارد که دارای مشخصات ظاهری و فنی بالاتری به نسبت مدل های عادی است.

بی ام و به همین بسنده نکرده و نسخه قدرتمند تر  با حالت یک خودرو نیمه مسابقه ای تحت نام GTS را با تولید محدود و قیمت گزاف رونمایی کرده است.

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

حال شرکت G-Power که به صورت تخصصی محصولات بی ام و را تیون یا ارتقا می دهد. نسخه GTS که خود یک نمونه خاص از بی ام و M4 است را تیون کرده!
BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

یک M4 GTS معمولی در حدود ۵۰۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. حال G-Power با دستکاری بخش ECU قدرت را به مرز ۶۱۵ اسب بخار رسانده و گشتاور موتور هم به عدد ۷۶۰ نیوتن متر رسیده است.

نکته مهم این است که تا حدود ۲۰ سال قبل، ۶۰۰ اسب بخار قدرتی باور نکردنی به حساب می آمد که به سریعترین خودرو ساخته دست بشر در قرن بیستم (مکلارن F1) نیرو می بخشید.

Mclaren F1

Mclaren F1

این خودرو هم از موتور ساخت ب ام و استفاده می کرد اما در آن سال ها برای تولید حدود ۶۰۰ اسب بخار قدرت استفاده از یک موتور فوق پیشرفته ۱۲ سیلندر با ۶٫۰ لیتر حجم الزامی بود.

پیچیدگی مهندسی چنین پیشرانه ای تا جایی بود که مهندسان برای دفع حرارت از ورقه های طلا کاری شده (به عنوان عایق حرارتی) استفاده می کردند.

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

اما حالا بعد از گذشته حدود ۲۵ الی ۳۰ سال، استخراج ۶۰۰ اسب بخار از یک موتور ۳٫۲ لیتری ممکن شده است و ب ام و M4 GTS جی پاور که تنها در صفر تا صد حدود ۰٫۵ ثانیه از مکلارن F1 آن سال ها کُند تر است، با قیمت بسیار کمتری تحویل مشتریان می شود.

طبیعتا اگر چنین روندی ادامه پیدا کند، حدود ۳۰ سال دیگر می توانیم شاهد ساخت خودروهای ۱۵۰۰ اسب بخاری ( قدرت مدل فعلی بوگاتی شیرون) توسط مراکز تیونینگ باشیم.

جالب تر آنکه ارتقا؛ فنی ب ام و M4 GTS تنها در حدود ۳ هزار یورو هزینه دارد. به کمک این تغییرات خودرو در عرض ۳٫۶ ثانیه از صفر به صد کیلومتر بر ساعت می رسد و حداکثر سرعت آن هم به مرز ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

برنامه تیونیگ بعدی G-Power شامل ارتقا توربوشارژرها و استفاده از یک داون پایپ مخصوص بدون کاتالیست است که جیب خریدار را بیشتر خالی می کند.

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

رینگ  های۲۱ اینچی Hurricane RR هم تنها تغییر ظاهری به نسبت مدل عادی M3 GTS تحویلی کمپانی ب ام و محسوب می شوند.

منبع : دیجیاتو

درباره نویسنده

علی محمدی تبار

علی محمدی تبار

سلام
دانشجوی مهندسی مکانیک هستم. خوشحالم که میتونم تو زمینه های تکنولوژی و خودرو اطلاع رسانی کنم. امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شود.
مشتاق نظرات شما... .

ارسال نظر