تحلیل سریال ها

ُسریال های برتر تاریخ به پیشنهادی زیفا

game-of-thrones-jpgl-2

امروز قصد دارم چند تا سریال خوب رو بهتون معرفی کنم تا شاید کارتون برای انتخاب سریال آسون تر شود امروزه سریال های زیادی ساخته میشود و صنعت سریال سازی در غرب به یکی از مهمترین بخش درآمد شبکه ها و سرگرمی دنیا  تبدیل  شده و جوری که صنعت سریال سازی در غرب پیش میرود به احتمال زیاد تا چند سال آینده از رقیب خود هالیوود پیشی بگیرد.

صنعت سریال سازی  غرب در قرن ۲۱ رشد چشم گیری رو داشته و توانسته با تولید سریال هایی با داستان جذاب و البته پرهزینه بینندگان خود را جذب کند تا جایی که اگر با تعدادی از سریال های این شبکه ها آشنا باشیم، می فهمیم در بیشتر موارد از آثار هالیوودی مشابه خود بهتر عمل کرده و موفقیت چشم گیری رو در جشنواره های مختلف از جمله امی و ..بدست آورده البته همه ی سریال های این شبکه ها خوب نیستند  ولی سیاستی که شبکه ها در تولید این سریال ها در پیش گرفتند جای تحسین داره به طوری که اگر سریالی نتواند بینندگان مورد قبولی داشته باشد و یا فصل به فصل با افت بیننده مواجه شود از تولید سریال جلوگیری کرده و ادامه ساخت سریال را کنسل می کنند.

از این رو برای این که وقت خود را صرف انتخاب سریال نکنید و یا سریال های مختلفی را نبینید سعی کردم تعدادی از سریال هایی دیدم و یا میشناسم براتون معرفی کتم که در این بخش به معرفی ۴ سریال می پردازم.

ضمنا رتبه بندی در این مطلب اصلا اهمیتی ندارد و این  سریال ها در سبک خود بهترین هستند.

got

got

۱-Game Of Thrones

اولین سریالی که میخوام بهتون معرفی کنم سریال Game Of Thrones یا همان بازی تخت و تاج هست که بعید میدانم حتی اسم سریال رو نشنیده باشید سریالی که الان دیگر همه ی مردم دنیا حتی در ایران خودمان نیز هم طرفداران بسیاری دارد و هرسال بینندگان خود را با داستان زیبای خود مجذوب خود میکند.

داستان سریال در قاره‌های خیالی وستروس و اسوس، در نزدیکی پایان یک تابستان ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد و چندین خط داستانی را دنبال می‌کند. اولین داستان به جنگ بین خانواده‌های اشرافی برای به دست آوردن تخت آهنی پادشاهی هفت اقلیم مربوط می‌شود. دومین خط داستانی، نزدیک بودن زمستانی طولانی و یورش موجوداتی افسانه‌ای از شمال را شرح می‌دهد و سومین خط داستانی مجموعه، تلاش فرزندان شاه مخلوع، برای بازپس‌گیری تاج و تخت است. این مجموعه از طریق شخصیت‌هایی که اخلاقیات مبهمی دارند، حول مسائلی چون طبقات اجتماعی، مذهب، وفاداری، فساد، جنگ داخلی و مجازات می‌گردد.

این سریال بهترین سریال تاریخ جنشواره امی شد به طوری که با بردن ۳۷ جایزه امی در بخش های مختلف از جمله در بخش بهترین سریال درام و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و … شده است هم چنین یک نامزدی جایزه گلدن گلوب برای بهترین سریال تلویزیونی درام و نامزدی جایزهٔ هوگو برای بهترین نمایش درام اشاره کرد.

فصل ششم سریال که در بهار امسال پخش شد با جذب ۸ میلیون ببینده رکورد تمام فصل ها را جا به جا کرد که البته باید دانست که این آمار فقط برای ببیندگان تلویزیونی سریال هست.همچنین قسمت نهم فصل ششم که نبرد حرامزاده ها نام دارد با کسب نمره ۹٫۸ در سایت imdb بهترین اپیزود این سریال تلویزیونی محسوب می شود.

قسمت اول این سریال واقعا آدم را جذب میکند ولی با گذشت سریال ممکن است از وجود استفاده از خشونت و خشونت جنسی و روند کند داستان و حتی صحبت های بی مورد بازیگران به خصوص خاندان لنیستر آزرده خاطر شود شوید ولی با گذشت زمان این مشکل حل میشود و فصل های بعدی با روند بهتری به کار خود ادامه می دهند ، به طوری که نویسنده با شوک های داستانی بزرگی که به داستان می دهد امکان ندارد که سریال را رها کنید.

 این سریال برای مخصوص همه ی سلیقه هاس ترکیب دنیای مردگان و تاج و قدرت و جادو موجودات افسانه ای این سریال رو به جذاب ترین دارنده داستان تبدیل کرده.

این سریال جز سریال های هزینه بر این شبکه هست تا جایی که برای هر قسمت ۵ میلیون دلار خرج شده و در قسمت هایی که جنگ هس حدود ۹ میلیون دلار هزینه داشته تا جایی که سازندگان به دلیل کم آوردن بودجه مجبور به حذف دو جنگ بزرگ در این سریال شده اند.

این سریال واقعا ارزش دیدن داره و واقعا به جرئت میتوان گفت یکی بهترین سریال های تاریخ هست اگر میخواهید شروع به دیدن سریال کنید پیشنهاد می کنم درنگ نکنید.

از این سریال فقط دو فصل باقی مانده که فصل هفتم در تابستان ۹۶ و فصل آخر در سال ۹۷ پخش می شود.

lost_tv_series_widescreen-1280x800

۲-Lost

و اما میرسیم به سریال Lost که یکی از مرموزترین داستان ها را دارد داستان درباره  زندگی بازماندگان سقوط هواپیمایی که از سیدنی به لس‌آنجلس می‌رفتند، را به تصویر می‌کشد. آن‌ها در جزیرهٔ مرموزی در اقیانوس آرام گیر افتاده‌اند. شیوه بیان داستان این سریال منحصربه‌فرده و در طول هر قسمت، بخش‌هایی از زندگی آن‌ها در جزیره و بخش‌هایی از زندگی گذشتهٔ آن‌ها را می‌بینیم.

این مجموعه تلویزیونی، تحسین مردم و منتقدین را برانگیخت و منتقدان این سریال را در بین ۱۰ سریال برتر تاریخ تلویزیون آمریکا قرار داده‌اند. هر قسمت از فصل اول این سریال، به طور میانگین ۱۵٫۶۹ میلیون نفر بیننده در آمریکا داشت. در طول فصل ششم و پایانی این سریال، هرقسمت آن به طور میانگین ۱۱ میلیون نفر بیننده داشت. لاست بیش از ۲۵۰ بار نامزد دریافت جایزه در زمینه‌ها و جشنواره‌های مختلف شده‌است و برخی از آن‌ها را از آن خود کرده‌است. از جمله آن که لاست در سال ۲۰۰۵ برندهٔ سریال برجسته درام در جشنواره امی شد.

این سریال مخصوص کسانی هس به فیلم های رازآلود و معمایی علاقه دارند و به جرئت میتوان گفت اگر شروع به دیدن سریال کنید امکان دارد حتی چند قسمت پشت هم ببینید و سریال را رها نکنید.

فصل های ابتدایی این سریال فوق العاده هستند  اما در فصل های چهارم به بعد متوجه افت داستان می شود تا جایی که فکر میکنید نویسنده سردرگم هست و بیشتر مسائل غیر منطقی جلوه می کند این افت داستان حتی در تعداد بینندگان نیز بی تاثیر نبود و در هنگام پخش سریال با کاهش ۳ میلیونی موجه شد ولی جای نگرانی نیست و انتخاب بدی نیست.

پخش این سریال به اتمام رسیده و شامل ۶ فصل ۲۲ الی ۲۴ قسمتی هست.

به شدت توصیه میکنم انتخاب خوبی برایتان خواهد بود.

the_walking_dead_2014-1280x720

۳-The Walking Dead

سریال زامبی محور و آخر زمانی The Walking Dead یک مجموعه تلویزیونی درام، ترسناک و پسا رستاخیزی آمریکایی، ساختهٔ فرانک دارابونت است. این مجموعه، از روی کتاب مصوری با همین نام نوشته رابرت کرکمن، تونی مور و چارلی ادلرد ساخته شده‌است. این مجموعه داستان از آنجا آغاز می‌شود که اندرو لینکولن در نقش معاون کلانتر، ریک گرایمز، پس از برخاستن از کما با دنیایی مواجه می‌شود که پر از مردگان متحرکی است که مشابه زامبی‌های فیلم‌های ژانر وحشت جورج ای. رومرو، گوشت انسان را می‌خورند. او سعی می‌کند که خانواده‌اش را پیدا کند و در این راه با گروهی از بازماندگان که همسر و فرزندانش بین آنها هستند برای زنده ماندن تلاش می‌کند.

این مجموعه با اقبال عمومی مواجه شد و نامزد جایزه‌های متعددی از جمله نامزد جایزه انجمن نویسندگان آمریکا و جایزه گلدن گلاب برای بهترین مجموعه تلویزیونی درام شد. قسمت اول فصل چهارم توانست رکورد پر بیننده‌ترین سریال درام تاریخ شبکه‌های کابلی را بشکند اما پس از آغاز فصل پنجم این مجموعه در رتبه‌بندی نیلسن (Nielsen ratings) توانست رکورد قبلی خود را تغییر دهد؛ دست یافتن به ۱۷٬۳ میلیون بیننده برای قسمت نخست فصل پنجم که به پربیننده‌ترین سریال درام تاریخ شبکه‌های کابلی تبدیل شد.البته قسمت فصل هفتم این سریال که همین هفته پیش پخش شد با ۱۷/۰۳ میلیون ببینده داشت ولی نتوانست رکورد قبلی خود را بشکند.

این سریال مانند دیگر آثار مشابه خود نیست که فقط به کشتن زامبی ها و  مقابله با بیماری بپردازد و دنبال راه حل بیماری بگردد بلکه به مشکل راه می پردازد و سختی های راه از جمله کمبود غذا و آب و سرپناه و مواجه با افرادی که بدتر از مردگان متحرک هستند البته فعلا اینجوری نیست و گفته می شود در کتاب‌های کمیک در فصل هفتم یک پروفسور بیولوژیک واکسنی ساخته که بعد از گاز گرفتن افراد به مرده متحرک تبدیل نمی‌شوند و در فصل هفتم جنگ بر سر بقا بین انسان‌ها است.

به جرئت میتوان گفت هر فصل این سریال با پیشرفت فوق العاده داستان و مقابله با افراد و مشکلات بدتر یکی از جذاب ترین داستان ها رو داراست و پیشنهاد ویژه زیفا به شماست.

چخش فصل هفتم سریال از هفته پیش آغاز شده است.

westworld-teaser-trailer-000۴-WestWorld

سریال وست‌ ورلد (Westworld) یک سریال جدید در ژانر علمی تخیلی و وسترن می باشد که قطعا یکی از بهترین سریال های امسال خواهد بود چرا که شبکه HBO حساب ویژه ای برروی این سریال باز کرده است و حتی برخی این سریال را جانشین سریال محبوب بازی تاج و تخت محصول همین شبکه می دانند. ایده ی کلی سریال برگرفته از فیلمی با همین نام است که در سال ۱۹۷۳ منتشر گردید. وست ورلد یک پارک تفریحی معمولی نیست ، بلکه پارکی تنها برای افراد خاص و ثروتمند است که درون آن مجموعه ای از روبات ها که با نام “میزبان” شناخته می شوند، به بازدیدکننده ها این امکان را میدهند که به صورت مجازی در دنیای فانتزی خود وقت بگذرانند. رویا و فانتزی آن ها مهم نیست که قانونی باشد یا نه، به طور کل هیچ رویایی در این پارک غیرممکن نیست. این پارک به صورت وسترن و با آدم های غرب وحشی طراحی شده است . همه چیز خیلی خوب پیش می رود تا اینکه که طی اتفاقاتی این روبات های میزبان ، دچار گلیج و یا مشکلی نرم افزاری می شوند که باعث خودآگاه شدن آن ها می شود. اولین سوالی که به ذهن آن ها می رسد این است که خالق آن ها کیست!؟ داستان خودآگاه شدن روبات ها شاید بسیار کلیشه ای به نظر برسد ، اما این سریال با دیدی کاملا متفاوت به این قضیه نگاه کرده است و هیچ عجله ای برای باز کردن این موضوع ندارد. از طرفی عوامل و بازیگران این سریال نیز بسیار معروف و محبوب هستند. سازندگان این سریال لیزا جوی (یکی از تهیه‌کنندگان سریال «مهره‌ی سوخته») و جاناتان نولان هستند و موسیقی متن آن را نیز رامین جوادی (اهنگساز سریال بازی تاج و تخت) برعهده داشته است که تمامی این ها نوید یک سریال بدون نقص و عالی را می دهد…

برای دیدن سریال حداقل باید به درک مسائل علمی این سریال برسید چون ممکن است داستان برایتان گیج کننده باشد و سردرگم شوید ولی کسایی که به مسائل علمی و تخیلی علاقه مند هستند پیشنهاد میکنم این سریال را ببینند.

فصل اول سریال در حال پخش می باشد.

صنعت سریال سازی در غرب باعث سکوی پرتابی بسیاری از بازیگران و کارگردان ها و .. شده است و بسیاری از بازیگران از این راه خود را به صنعت هالیوود معرفی کردند و راه پیشرفت خود را هموار کردند حالا دیگر همه می دانند نباید فقط هالیوود را قدرت اصلی صنعت فیلم سازی و سرگرمی دنیا دانست.

در قسمت بعدی ۴ سریال دیگر بهتون معرفی میکنیم.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید

درباره نویسنده

محمد تقوی مهر

محمد تقوی مهر

با سلام
دانشجوی کارشناسی مکانیک هستم.علاقه زیادی به دنیای مجازی و بازی های رایانه ای و تکنولوژی و همچنین دیدن فیلم و سریال و تحلیل آن دارم.
خوشحال میشم نظراتتون رو درباره مطالبم بدونم.

ارسال نظر