تحلیل سریال ها

نگاهی به سریال The Night Of

the night of

the night of

سریال جدید شبکه HBO در نگاه اول شباهت زیادی به سریالهای جنایی معروف تلویزیون نظیر « نظم و قانون » دارد و مخاطب را به این اشتباه می اندازد که قرار هست در هر قسمت یک داستان جنایی ساده مطرح شده و در پایان با یک نتیجه گیری؛ آن اپیزود به پایان برسد. اما سریال « شبِ » ( شبِ در اینجا اشاره به شبِ حادثه دارد ) به خوبی موفق می شود فرارتر از یک داستان ساده جنایی پیش برود و مخاطب را درگیر داستان خودش کند.

داستان از جایی آغاز می شود که نصیر ( ریز احمد ) که پسر درس خوانی هست و سریال تاکید میکند که او آدم ساده و بی آلایشی هست، تاکسی پدر ( پیمان معادی ) را بدون اجازه بر می دارد تا به یک مهمانی برود اما پس از مدتی متوجه می شویم که او مظنون اصلی قتل دختری به نام اندریا هست.

سریال « شبِ » داستان خود را با ریتمی کند و نسبتاً خسته کننده آغاز می کند که به دلیل معرفی تک تک شخیصت های سریال قابل توجیه است. اما پس از اینکه نصیر متهم به قتل می شود، داستان جانی تازه می گیرد و افراد مختلف را درگیر داستان می کند و تقابل آنها با یکدیگر و دیالوگ های عالی شان داستان را پیش می برد.

the night of

the night of

از نکات بارز این سریال می توان به فضای تیره و تاری که در تمام دقایق فیلم حکمفرماست اشاره کرد که تعمداً در نور کم و حتی اغلب شب، تصویربرداری انجام شده تا حس و حال ناامید کننده ای را به مخاطب انتقال دهد. در واقع سریال به خوبی توانسته با فضاسازی و اضطراب های بی پایان نصیر که تماشاگر را هم آزار میدهد، فضایی سراسر استرس را ایجاد نماید که با توجه حال و هوای افراد ساکن آمریکا که اهل خاورمیانه بودند و در دوران پس از یازدهم سپتامبر در این کشور به سر می بردند، بهترین تاثیر را بر روی مخاطب می گذارد. فیلمبرداری فوق العاده و استفاده از نماهایی نظیر دوربین های مداربسته، نشان از سرنخ های ریزی دارد که سازندگان سریال برای تماشاگران به نمایش می گدارند تا او با در کنار هم قراردادن آنها بتواند پازل های داستان را حل کند. با اینحال تا اینجا سریال « شبِ » بیشتر بر روی شخصیت پردازی متمرکز بوده و مخصوصاً حضور وکیل ( که جان تورتورو این نقش را ایفا می کند ) می تواند در ادامه پیچش های بیشتری به داستان دهد.

مشاهده بازی پیمان معادی در نقش پدر در یک سریال استاندارد از شبکه HBO مسلماً هر ایرانی را کنجکاو می کی ند. معادی تا اینجا به خوبی توانسته در نقش پدری که بهت زده به اتفاقات پیرامون خود می نگرد بازی خوبی از خود به نمایش بگذارد و امیدواریم که در ادامه هم شاهد بازی خوب او باشیم. شخصیت اصلی داستان هم با بازی ریز احمد، چهره ای سرد و پر اضطراب دارد که به خوبی با شخصیتی که ایفا می کند همخوانی دارد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/Serial/The_Night_Of/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

سریال « شبِ » تا اینجا که چند اپیزود از این سریال منتشر شده، نشان از یک سریال خوش ساخت دارد که سازندگان در آن به خوبی نشان داده اند که توانایی طرح مسئله ، پرداخت آن و در آخر گره گشایی نهایی را دارند. سریال « شبِ » احتمالا خواهد توانست در آینده تبدیل به یکی از محبوب ترین سریال های شبکه اچی بی او شود هرچند که فضایی غم آلود و ناامید کننده دارد.

منبع:مووی مگ

درباره نویسنده

محمد تقوی مهر

محمد تقوی مهر

با سلام
دانشجوی کارشناسی مکانیک هستم.علاقه زیادی به دنیای مجازی و بازی های رایانه ای و تکنولوژی و همچنین دیدن فیلم و سریال و تحلیل آن دارم.
خوشحال میشم نظراتتون رو درباره مطالبم بدونم.

ارسال نظر