تحلیل بازی ها

داستان Xbox 360 و PS3 ( رقابت تا آخرین نفس )

با وجود تمام چالش های شرکت مایکروسافت در بازار کنسول های گیمینگ اما هرگز آنها تسلیم نشدند و تلاش بسیاری برای بازار گیمینگ خود انجام دادند. آنها عملاً با اینکه دیده بودند ۱۵۶ میلیون نسخه بازی برای کنسول PS2 شرکت سونی فروخته شد اما بازهم امیدشان را از دست ندادند.

به نقل از gamingbolt ، یکی از مدیران سابق بخش xbox مایکروسافت یعنی آقای رابی بچ طی مصاحبه ای با IGN اینطور تعریف می کند که:

“با وجود موفقیت قاطعانه ی PS2 ما می دانستیم برای Xbox 360 باید شانسی ایجاد کنیم و آن دلیل زودتر عرضه شدن این کنسول بود. کنسول PS3 یکسال دیرتر از X360 منتشر شد و ما اصلاً غافلگیر نشدیم چون می خواستیم اینبار اول شوم. بنابراین تاریخ انتشار کنسول را از همان سال ۲۰۰۲ مشخص کردیم. ما در اوایل انتشار تخمین زدیم که چرخه ای این کنسول ۵ تا ۶ سال است بعد برای اولین بار با رونمایی از قیمت PS3 شانس را به نفع خودمان دیدیم.

ما از اختلاف تاریخ انتشار دو کنسول غافلگیر نشدیم اما از قیمت PS3 واقعاً شوکه شدیم. می دانستیم آن محصول ( PS3 ) چیز گرانی است اما تصور می کردیم که سونی به نوعی قیمت را کاهش می دهد ولی در نهایت وقتی به کنفرانس آنها در E3 نگاه کردیم کاملاً شوکه شدیم. سونی قیمت خود را گویا اعلام کرده بود و ما بلافاصله با افرادی که در کنفرانس داشتیم تماس گرفته تا از صحت ماجرا مطمئن شویم. بله حقیقت داشت. قیمت PS3 از Xbox360 گران تر بود. زمانی که آنها ۶۰ درصد بازار را در اختیار داشتند و ما فقط ۲۰ درصد ، هیچ کس فکر نمی کرد ما برنده باشیم اما وقتی قیمت ها مشخص شد من پیش خودم گفتم اینبار نوبت ماست.”

شرکت سونی با کنسول PS3 خود کمی کار را برای خودش سخت کرد در حالی که مایکروسافت با تمرکز بروی Xbox 360 خود و بازیهای آن به موفقیتی رسید که بعدها این کنسول را به یک استاندار برای توسعه دهندگان عناوین چند پلتفرمه تبدیل کرد. و هنوز هم Xbox 360 به اندازه ای خوب است که الهام بخش کنسول های مدرن آینده باشد.

منبع پردیس گیم

درباره نویسنده

رضا ترکی

رضا ترکی

با سلام
رضا ترکی هستم کارشناس رشته ریاضیات.
از نوجوانی علاقه بسیار زیادی به طراحی گرافیک و کامپیوتر داشتم. اکنون در اینترنت با نام گرافیست مسلمان به طراحی پوسترهای فرهنگی و مذهبی می پردازم.
همچنین در انجام امور تحت وب تخصص هایی پیدا کرده ام که به مرور زمان آن ها را در اختیار همه قرار خواهم داد.

ارسال نظر