تحلیل فیلم های سینمایی

توضیح کارگردان «آباجان» درباره ازدواج خواهر و برادر رضاعی در فیلم

«آباجان» آخرین ساخته هاتف علیمردانی این روزها به عنوان یکی از فیلم های نوروزی روی پرده رفته است. داستان فیلم زندگی یک خانواده را در سال های دهه شصت و همزمان با روزهای جنگ روایت می کند که با اتفاقات و مشکلاتی همراه است. یکی از این اتفاقات به ازدواج دختر و پسری مربوط می شود که به اصطلاح خواهر و بردار رضاعی هستند. با توجه به برخی حاشیه ها علیمردانی کارگردان فیلم به تازگی توضیحاتی درباره مسائل شرعی داده است.

«آباجان» فیلم تازه هاتف علیمردانی بهمن گذشته یکی از فیلم های بخش رقابتی جشنواره فیلم فجر بود و نامزد دریافت دو سیمرغ نیز شد اما در نهایت دست خالی از جشنواره بازگشت. بسیاری از اهالی رسانه و منتقدان بازی فاطمه معتمدآریا در این فیلم را با فیلم «گیلانه» مقایسه کردند و جالب است که این بازیگر پیشکسوت برای بازی در این فیلم در میان نامزدان دریافت سیمرغ قرار نگرفت.

داستان فیلم به اتفاقاتی در زمان جنگ ایران و عراق می پردازد. یکی از داستان های فیلم به فرار دختر و پسری اشاره می کند که به هم علاقه مندند و به دلیل مخالفت خانواده تصمیم گرفته اند با فرار از خانه ازدواج کنند. البته این دو، خواهر و بردار رضاعی نیز به حساب می آیند که ظاهرا همین موضوع بعد از اکران عمومی بحث محرم رضایی بودن یا نبودن آن ها را پیش کشیده است.

هاتف علیمردانی کارگردان فیلم سینمایی«آباجان» در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا (تسنیم)، در پاسخ به اینکه این دختر و پسر با وجود خواهر و برادر بودن چطور می‌توانند با هم ازدواج کنند؟ گفته است: «چند روزی است که موضوعی در شبکه‌های اجتماعی و برخی از سایت‌های خبری مطرح می‌شود. ما به مسائل شرعی اشراف کامل داشتیم برای این فیلم و درباره این موضوع با چند تن از اساتید در زمان نگارش فیلمنامه صحبت کردیم.»

او در ادامه درباره جزئیات محرمیت دختر و پسری که در فیلم داستان آن ها روایت می شود، توضیح داده است: «در کتاب‌های رساله مراجع معظم تقلید آمده است که اگر فرزندی کمتر از ۱۵ بار شیر یک مادر را خورده باشد به فرزندان آن زن محرم رضاعی نیستند، اگر بالای ۱۵ بار خورده باشند محرم هستند؛ این موضوع درباره فیلم ما نیز صدق می‌کند و تمام جوانب در نظر گرفته شده است. به نظرم درست نیست برخی از رسانه‌ها درباره این فیلم که راجع به یک مادر ایثارگر است این گونه صحبت می‌کنند.»

«آباجان» اولین فیلم از علیمردانی است که در نوروز اکران می شود، او سال گذشته نیز «هفت ماهگی» را ساخت که از دی ماه روی پرده رفته بود.

منبع:آی سینما

درباره نویسنده

کیوان شهامت نادری

ارسال نظر